Kes saab IRLi esimeheks?

Foto: Andras Kralla
Eliisa Matsalu • 13. mai 2017 kell 9:03

Täna kogunes IRLi suurkogu, et valida erakonnale uus esimees. Kandidaadid Kaia Iva ja Helir-Valdor Seeder avasid oma mõtteid IRLi tuleviku kohta.

Sotsiaalkaitseminister Kaia Iva ütles oma kõnes, et erakond vajab kindlat kava, kuidas edasi minna. Selleks tõi ta välja plaani vundamendi neli olulist nurgakivi. Esimene neist on tema sõnul see, et erakonna poliitilistest seisukohtadest rääkides tuleb olla selge. Ta rõhutas, et konservatiivsust ei tohiks ekslikult tagurluseks alandada, vaid IRL peaks andma oma valijatele kindlustunde, et erakond on avara pilguga ja uuenduslike mõtetega, kes ei unusta oma põhiväärtusi.

Teine nurgakivi on erakonna toimimine. Iva ütles kõnes, et IRLi sisetöö tuleb korda teha ja paika tuleb panna selge tööjaotus, eesmärgid ja ülesanded. Ta lisas, et erakond on tööriist liimete poliitiliste vaadete koondamiseks ja nende eest seismiseks, mitte asi iseeneses.

Kolmanda nurgakivina rõhutas Iva, et sügisel toimuvad kohalike omavalitsuste valimised on väga olulised. Tööd on vaja teha selleks, et anda kohalikele tegijatele märku, et IRL pakub neile oma tuge.

Neljandaks nurgakiviks nimetas Iva valitsuse poliitikat. „See valitsuskoalitsioon pole minu jaoks armastusabielu, vaid ratsionaalne valitsus, mille erakond möödunud sügisel valitsuskiiris langetas,“ ütles ta. Tema sõnul peavad IRLi poliitilised vaated olema koalitsioonis tugevamalt esindatud kui seni. „Ma ei kavatse olla mugavusesimees ja IRL ei saa olla valitsuses mugavuspartner,“ ütles ta.

Veel ütles Iva, et ei kavatse tolereerida valitsuspartnerite sõnavõtte, milles räägitakse 9. maist kui rahu saabumisest. Iva sõnul pole see sõnavabadus, vaid sõnad, mida kasutatakse Eesti väärtuste vastu.

Seeder: IRL on teinud mitu viga

Endine põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder ütles oma kandideerimiskõnes, et IRL on läbi ühinemiste tekkinud kobarerakond, mille märksõnad on alalhoidlikkus, konservatiivsus, parempoolsus ja rahvuslus. Ta ütles, et IRLi valija ootab erakonnalt väärtuspõhist poliitikat, ühtlasi on erakonna valija tundlikum eetika ja moraali küsimustes.

Seeder rääkis, et IRLi konkurendid loovad müüti, justkui tähendaks rahvuslus suletust ja justkui oleks alalhoidlikkus tagurluse mõõdupuu. Poliitikamaastikul käib ideoloogiline võitlus, kus vastandatakse parempoolsust ja vasakpoolsust, liberaalsust ja alalhoidlikkust, rahvuslust ja multikultit. Seederi sõnul on oluline jälgida, et sellises võitluses ei kaotaks IRL oma õiget sihti ega satuks surve alla, justkui peaksid nad oma maailmavaadet häbenema.

Seeder märkis, et IRL on taandunud rahvuslik-alalhoidliku poliitika elluviimisest ja jätnud selle poliitika EKREle, kuid see on tema sõnul viga. Seda seepärast, et IRLi hoiakud on EKRE omadest terviklikumad ja tasakaalumad, kuid seetõttu ka raskemini sõnastatavad.

Seeder nimetas oma kõnes Vabaerakonna sündi ja EKRE edu IRLi tööõnnetuse tagajärjeks. „Oleme pikema aja jooksul teinud palju väikseid vigu. Oleme hakanud väikeste sammudega astuma ebamäärast rada,“ märkis ta. Tema sõnul ei vaja Eesti neid poliitikamaastikule liberaalidena, vaid alalhoidliku poliitika vastutustundliku elluviijatena.

Seeder rääkis, et IRL on praegu keerulises koalitsioonis, kus nad on pidanud kahe vasakpoolse erakonnaga koostöös tegema palju kompromisse. Ta rõhutas, et IRLi valijatele on oluline näidata rohkem neid asju, mida IRL on suutnud koalitsioonis ellu viia.

Hetkel kuum