„Koalitsioon hoiab IRLi kui lillepotti“

Helir-Valdor Seeder tahab koalitsioonilepingu üle vaadata.   Foto: Andras Kralla
Kristel Härma • 17. mai 2017 kell 15:15

Lähiajal selgub, kas IRLi vastvalitud juht Helir-Valdor Seeder suudab end kehtestada ja kas praegune koalitsioon jääb püsima. Valitsuspartnerid tahavad iga hinnaga liitu hoida, mistõttu on Seederil enda maksmapanemiseks hea positsioon, leiavad erakondade juhid.

IRLi värske esimees Helir-Valdor Seeder ütles, et koalitsioonilepinguga samamoodi edasi ei saa minna ning on vaja pidada koalitsioonipartneritega läbirääkimisi, kas ja kuidas valitsus üldse edasi läheb. Seederi arvates on praeguses koalitsioonilepingus mitu maksu- ja perekonnapoliitika küsimust, mis nõuavad ülevaatamist ja nad arutavad nende üle sel nädalal. Seega on võimalus, et praegune valitsus võib kukkuda.

„Seeder on mulle kinnitanud, et ta näeb seda, et IRL jätkab koalitsioonis,“ oli Keskerakonna esimees peaminister Jüri Ratas kindel koalitsiooni püsimises. Ratas ei näinud mingit probleemi selles, et koalitsioonipartneri uus esimees tahab korraks kahe partneriga maha istuda ja töörütmi üle vaadata. „Ma ei näe siin mingit probleemi ja arvan, et see on väga mõistlik. Aga ta on isiklikult mulle kinnitanud, et ta soovib, et see koalitsioon jätkaks.“

Sotsiaaldemokraatide esimees Jevgeni Ossinovski rõhutas, et IRLis kui ühes valitsuserakonnas vahetus esimees, aga ei vahetunud valitsuserakond. „Terviseministrina kinnitan, et koalitsiooni tervis on hea ja töövõime suurepärane.“ Ta lisas, et kui Seeder soovib muuta mingeid rõhuasetusi, on sotsiaaldemokraadid valmis valitsusliidu sisemisteks aruteludeks kõigil teemadel, sest avatud arutelude põhimõttest ka praegune valitsusliit sündis.

Opositsioon: Seeder peab end kehtestama

Vabaerakonna esimehe Artur Talviku sõnul on nüüd küsimus selles, mida Seeder muuta tahab. „Ma arvan, et koalitsioon tõenäoliselt hoiab neid nagu lillepotti, et see jumala pärast maha ei kukuks ja katki ei läheks. Nad tõenäoliselt on sellises positsioonis, et võivad päris häid tingimusi saada ja siis ei lagune see valitsus, aga vaatame, kui julged nad on.“ Talvik lisas, et esimene test on magusamaks ja Reformierakonna tehtud ühisdeklaratsioonide taastamise eelnõu.

Reformierakonna esimees Hanno Pevkur ütles, et see, kas koalitsioon juba enne sügisesi valimisi laguneb, sõltub eelkõige IRList ja sellest, kas nad suudavad oma väärtusi kaitsta või mitte. „Kui nad soovivad jätkata suunaga põhja, siis nad jätkavad valitsuses, ja kui nad soovivad tulla tagasi IRLi põhiväärtuste juurde – tasakaalus eelarve, selge ja läbipaistva maksusüsteemi juurde, mis on olnud ühisosa Reformierakonnaga – siis on võimalik ehk neil veel ka hävingust pääseda.“

EKRE esimees Mart Helme sõnas, et sotsid ja Keskerakond on väga mures, et IRL võib võimuliidust välja kukkuda. „Siin ikkagi räägitakse üha rohkem ka sellest, et ei ole võimatu, et esimest korda taasiseseisvunud Eesti ajaloos läheb erakorralisteks valimisteks,“ lisas ta.

Ta ütles, et ilmselt püüab IRL kõigepealt valitsuses oma nägu päästa. „Kui nad otsustavad lahkuda, siis kõigepealt on vaja ikkagi tüli üles kiskuda. Läbirääkimised võib olla esimene samm selleks, et tekitada olukord, kus Seeder saab ka oma erakonnas öelda, et näete, nad ei lase meil ju oma nägu siin säilitada ja seetõttu me kas jääme koalitsiooni ja hävime või  lahkume koalitsioonist ja meil on mingisugune väljavaade ellu jääda.“

Kuhu suunda asjad liikuma hakkavad, selgub Helme hinnangul lähima paari nädala jooksul. Ta ütles, et Seeder võib üritada end kehtestada, kuid ta ei ole sugugi kindel, et see tal ka õnnestub.

Niite tõmbab endiselt poistebänd

Helme rääkis, et kõigepealt peab Seeder ennast erakonna esimehena kehtestama ja seda, kuidas ta end juhatuses ja eestseisuses maksma paneb, saab näha suhteliselt kiiresti. Ilma IRLita pole tema meelest muud alternatiivset koalitsiooni võimalik kokku panna. Palju sõltub ka sellest, mida ütlevad praegused ministrid ja kas nad näevad endale ministrikohti ka võimalikus alternatiivses valitsuses.

„Ma arvan, et see on nende sisemine doomino nuppude tõstmise küsimus. Võimatu on öelda, mis IRL teeb ja kuivõrd Seeder seda laeva üldse juhib,“ lisas Helme. Ta ütles, et IRLi eestseisuses on kontrollpakk ikkagi tagatoa poistebändi käes, kes on ametlikult justkui kõrvale tõmbunud, aga kes siiski efektiivselt niite edasi tõmbavad. „Ja ei saa jätta arvesse võtmata ka Kaia Iva lüüasaamist ja tema toetajate kibestumist,“ rääkis ta.

Hetkel kuum