Sirje Rank • 29 september 2017

Kaljulaid ELi tippkohtumisel: oleme kaks idealisti

President Kersi Kaljulaid ELI valitsusjuhtide tippkohtumisel  Foto: Arno Mikkor (EU2017EE)

Eesti president Kersti Kaljulaid visandas täna Tallinnas Euroopa Liidu valitsusjuhtidele pildi sujuvalt toimivast digiühiskonnast, mis on suurepärane võimalus radikaalseks lihtsustamiseks ja bürokraatia harvendamiseks.

„Väga hea kõne, see on tulevikust,“ kiitis Euroopa Parlamendi president Antonio Tajani kõne järel.

„Me oleme siin Emmanueliga mõlemad selle teemaga väljas. Kaks idealisti,“ vastas Kaljulaid viitega Prantsusmaa presidendile Emmanuel Macronile, kes nädala algul tuli välja oma visiooniga reformitud Euroopast, mille üle valitsusjuhid eile Kadriorus esimest korda mõtteid vahetasid.

Kaljulaid rääkis valitsusjuhtidele piirideta digiühiskonnast ja Eesti kogemustest ja komistustest sinna suunda liikudes.

„Jaa, meie (Saksamaal – toim.) liigume ka selles suunas, aga alles aeglaselt aeglaselt,“ ütles Saksamaa kantsler Angela Merkel Kaljulaidi kõne järel. „Avaliku sektori digitaliseerimisel ei ole me veel nii kaugele jõudnud kui teie. See tippkohtumine annab meile agenda, mis me peame tegema,“ ütles Merkel.

„See uuendus ei tähenda paberbürokraatia digitaliseerimist,“ toonitas Kaljulaid oma kõnes. „See annab võimaluse radikaalseks uuenemiseks.“

Kaljulaid kirjeldas ja rõhutas, kuidas digitaliseerimine teeb elu lihtsamaks tavakodanikel ja väikefirmadel, tagades riigile säästu ja kasutajatele mugavad lahendused. Riigi roll on uue süsteemi vastu usaldust luua. Ja oluline on, et need lahendused hakkaksid toimima turvaliselt ka üle Euroopa Liidu riigipiiride.

Eile Kadriorus kõlanud arvamustest ja ideedest Euroopa Liidu tuleviku kohta lubas Ülemkogu president Donald Tusk lähema kahe nädala jooksul kokku panna arutelu paberi, mille baasilt saab plaanidega juba konkreetsemalt edasi minna. 

Hetkel kuum