Sarivahistatud Aivo Pärn

Foto: Julia-Maria Linna
Kristel Härma • 19. oktoober 2017 kell 10:30

Eile pidas kaitsepolitsei lisaks Tartu kahele abilinnapeale esitatud korruptsioonikahtlustusega 48 tunniks kinni ka ärimees Aivo Pärna, kellele selline kinnipidamine pole sugugi esimene kord.

Kaitsepolitsei pidas kolmapäeva hommikul kinni Tartu abilinnapead Valvo Semilarski ja Artjom Suvorovi, keda kahtlustatakse mitmes korruptsioonikuriteos. Kinni peeti ka kaks kahtlustatavat altkäemaksu andjat, kuid nende nimesid ei avalikustatud. Ärileht kirjutas, et üks neist oli ärimees Aivo Pärn.

Teiste ettevõtete seas GoBusi, Favorat ja Terele piima vahendamiseks loodud ja maksejõuetuks muutunud UP Varusid juhtinud Aivo Pärna nimi on kerkinud esile mitmes korruptsioonijuhtumis.

GoBusi pistised

2007. aastal peeti Pärn GoBusi juhina samuti 48 tunniks kinni, kui kaitsepolitsei vahistas seoses korruptsioonijuhtumi uurimisega Valga maavanema Georg Trašanovi ja lisaks Pärnale veel kaks ärimeest.

Aivo Pärna tunnistas maakohus süüdi korduvale pistise ja altkäemaksu andmisele kaasaaitamises ning karistas teda kaheaastase tingimisi vangistusega kolmeaastase katseajaga.

ASi GoBus tunnistas maakohus süüdi korduvas pistise ja altkäemaksu andmises ning karistas teda rahalise karistusega kaks miljonit krooni.

Pistis Villu Reiljanile

2009. aastal mõistis Harju maakohus endise keskkonnaministri Villu Reiljani seoses Rävala puiesteel asuva kinnisaja müügiga süüdi 1,5 miljoni krooni suuruse pistise nõudmises. Kolm aastat varem müüs tema ministeerium kinnistut Rävala puiestee 8, millele tegid suurimad pakkumised suurärimees Marcel Vihmann ja tema äripartner bussifirmast GoBus Aivo Pärn. Lõpuks ei müünud ministeerium maja mitte Vichmannile, kes lubas 426 miljonit krooni, vaid Pärnale ja 380 miljoniga.

Kahtlustuse kohaselt olevat müüki nõustanud Lextali advokaat Tarmo Sild lisaks hinna muutmisele küsinud Pärnalt ka parteile meelehead.

Pärn sai pistise lubamise eest 143 440 krooni suuruse rahalise karistuse.

UP Varude kadunud raha

Tänavu juulikuus esitasid Oliver Kruuda ajal Terele piima vahendanud ja pankrotistunud UP Varud OÜ võlausaldajad 1,7 miljoni euro suuruse hagi Tere ja Kruuda ning hagi järgi viimase huvides tegutsenud Aivo Pärna, Jaan Uibo ja nendega seotud ettevõtete vastu.

Hagi tugineb UP Varude väidetavale pahatahtlikule maksejõuetuks muutmisele Kruuda ja Tere huvides ning kontrolli all. Võlausaldajad, kes on otsustanud nende eest minema keerutatud raha tagasi nõuda, on tulundusühistud Laeva Piim ja Jõgevamaa Põllumajandustootjate Liit. Mõlemad koondavad piimatootjaid, kes müüsid läbi UP Varude piima Terele, kuid said tasutud arvete asemel tünga. Ligi aasta aega tagasi UP Varude pankrotimenetluses tunnustati Laeva Piima nõudeid summas 1,6 miljonit eurot ja Jõgevamaa Põllumajandustootjate Liidu nõudeid summas 562 000 eurot.

Piimatootjate hagi koosneb hulgast episoodidest, mis näitavad, kuidas Kruuda lähikondsete abil skeemitati raha UP Varudest välja ja osaliselt ringiga tagasi Teresse, selle asemel et tasuda üha kasvanud võlgu tootjate ees. Pärn ja Uibo eitasid hagis esitatud süüdistusi, viidates võlgade põhjusena Venemaa embargole.

Lisaks on Aivo Pärna karistatud purjuspäi autojuhtimise eest. 2005. aastal sattus ta ka Otepää kõrtsis kaklusse, kui proovis sinna siseneda mootorsaaniga.

Hetkel kuum