Eesti parimad kasvavad tööjõu nappuse kiuste

30. oktoober 2017, 06:00
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20171030/NEWS/171029708/AR/0/AR-171029708.jpg

Tänavune aasta tuleb tuntavalt parem kui mullune ja vähe on põhjusi, miks tulev aasta ei peaks olema veelgi suurema kasvuga. Kuid üks põhjus siiski on, tõdesid ettevõtjad Äripäeva TOP 100 galal - töökäte nappus tõotab ainult süveneda.

Äripäev hindas eelmise aasta parimaks ettevõtteks Olympic Entertainment Groupi, mis ainsana jõudis teist aastat järjest esikümnesse. Teisele kohale jõudis Vjatšeslav Leedo aktsiaselts Holostovi Kinnisvarahaldus ning kolmandale positsioonile rahvusvahelise suurkorporatsiooni ABB Eesti tütarfirma.

2016. aasta tulemusi tunamullustega kõrvutades on saja parima seas uusi tegijaid suhteliselt vähe - 16. Kel läks hästi kahe aasta eest, see sai heade tulemustega maha ka mullu ning ootab kasvu ka tuleval aastal - see oli valdav seisukoht möödunud nädalal Estonia kontserdisaali gaalaüritusele kogunenud ettevõtjate seas.

Kuigi igatsetakse suuremaid majanduskasvu näitajaid, kui see viimase paari aasta jooksul Eestile osaks saanud on, siis nii tarbijate kui ka ettevõtjate mõõdukas optimism ja eksporditurgude tugev seis on loonud soodsa pinnase investeeringuteks.

Õige aeg investeerida tehnoloogiatesse

Valuuta ja kullaäriga tegelev Tavid on üks neist tugevatest ettevõtetest, mis on suutnud aastate lõikes hoida esisajas head positsiooni. End Põhja-Euroopa suurimaks väärismetallidega kauplejaks nimetav Tavid tõusis aastaga 40 kohta ja paigutus tänavuses edetabelis 7. kohale.

Aastal 1991 asutatud ettevõte on tänaseks oma tegevuse viinud 8 riiki, kus on ühtekokku pea 30 kontorit. Ettevõttes toimub juba teist aastat üleminek uuele tarkvarale. Samuti kaasajastatakse rahvusvahelise haardega firma kauplemissüsteeme ja kodulehekülgi.

Tavidi nõukogu liikme ja kullasuuna juhi Meelis Atoneni sõnul on see protsess väga kulukas nii ajaliselt kui ka rahaliselt. “Majandustulemustele ootame pikas perspektiivis positiivset mõju ja ega see ka lühiajaliselt halba tee.”

Eesmärk on laieneda

“Mis seal salata; need turud, kuhu me oleme hiljuti sisenenud, meil läheb seal järjest paremini,” selgitas Atonen, kuskohast pärineb enesekindlus ka tuleva aastal oma tegevust laiendada.

Viimaks on Tavid jalad maha saanud ka Norras, kuhu laieneti aastal 2011. Atoneni sõnul ei oodata seal avasüli ühtki Eesti äri ja kohati kasvas skepsis selle plaani mõttekuse osas isegi päris suureks. Kuid just Norra kogemuse keerulisus kannustab laienema.

Konkreetset plaani veel välja ei käida. “Me hoiame silmad lahti, sest Euroopas on veel kohti, kus on rahvuslik valuuta ja investeerimiskulla turg vähearenenud.” Atoneni sõnul on sellistes riikides neile ruumi küll.

Keemiatööstusettevõtete mulluste tulemuste pingereas teisele kohale jõudnud Chemi-Pharm peab samuti laienemisplaane. Ettevõtte juhi Ruth Oltjeri sõnul pole viimaste aastate 20protsendilised kasvunumbrid põhjus muretsemiseks, seevastu aga soodne seis tootmist kasvatada.

Oltjeri jaoks kõlab aastaarv 2018 kokku sõnadega suured plaanid. “Alustasime uue tehase projekteerimist ja tuleva aasta lõpuks loodame selle valmis ehitada, seega meie kindlasti järgmine aasta kasvame.”

Tööjõud on ja jääb probleemiks

Kustkohast Chemi-Pharmi äridel tänavu pitsitab - see vastus on sama enamike gaalale osalenud ettevõtjate jaoks. “Tööjõuga kahtlemata on suur probleem ja ma arvan, et see jääb veel mõneks ajaks probleemiks,” sõnas Oltjer.

Töökäte nappus on mureks võrdselt nii keemiatööstuses, kaubanduses, põllumajanduses kui ka ehitussektoris. Sama muret kurtis ka Tartumaa parim ettevõte Ehistustrust, et kasvada tahaks, kuid alati pole selleks võimalust.

Marko Raudsik Ehitustrusti juhatusest väidab, et tabeli tippu tõid neid suurepärased tulemused ja tõenäoliselt ei tohiks tänavuse aasta kokkuvõtteid tehes kehvemaid numbreid näha. “Tänavu siiski on ehitusturg nii kiireti kasvanud, et töötegijaid ja materjale ei leia nii kiiresti kui tahaks. Pitsitab pigem sealt, et tööd on liiga palju.”

Raudsik usub, et Ehitustrust tuleval aastal siiski kasvab - iseasi, kui palju. “Praegu me üritame väga tähelepanelikult vaadata, mida see turg teeb. Kas kasvab sama kiiresti edasi või tekib ka mingi kokkutõmbumine mingisugusel nii-öelda maailmast sõltuval põhjusel.” Raudsik kahtleb, kas keegi üldse praeguses seisus kasumi või käivete vähenemist kardab.

Eestil läheb praegu hästi

Meelis Atoneni sõnul on kullaäris praegu mõõn. “Euroopas on valitsemas üleüldine optimism ja kui me räägime meie äri poolelt, siis inimesed vaatavad kulda investeerimisse praegu pisut suurema kõhklusega.”

Seevastu on kullaäri tsükliline ja hooajaline, mistõttu tuleb lihtsalt kannatlikult paremad ajad ära oodata. Mullusega võrreldes on müügimahud küll langenud, kuid kulla hind maailmaturul on aastaga tõusnud, mis numbreid kokku lüües lubab tänavu samasuguseid tulemusi kui 2016.

Logistikaäris ei saa millegi üle kurta. “Ei pigista kusagilt. Meie ju teenindame Eesti majandust ja ka tänavused tulemused näitavad tempokat kasvu,” ütles ülinapilt Äripäeva TOP 100 esikolmiku ukse taha jäänud DSV Transpordi juhatuse esimees Jaan Lepp.

Lepp tõdes, et esisaja tippu tõi nad üksik ühekordne tehing, aga loomulik osa äriajamisest on ju seegi. Tulevikku vaadatakse väga optimistlikult. “Ei saa väita, et kusagilt pigistaks. See on puhas rõõm kasvavate mahtudega tegeleda.”

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. October 2017, 18:36

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing