Leke: Hiina tahab lõpetada bitcoini kaevandamise

Ka see Hiina Sichuani provintsis asvu bitcoini kaevandus võib lähiajal karmi piiramisrõngasse sattuda.  Foto: EPA
Urmo Andressoo • 9. jaanuar 2018 kell 8:05

Suurriigi interneti ja finantsregulaator on kohalikele omavalitsustele laiali jaganud kava, kuidas virtuaalraha kaevandamise ärist väljuda.

Info põhineb lekkinud dokumendil, vahendab uudisteportaal Quartz. „Praegu eksisteerivad nii-öelda kaevandamisärid, mis toodavad virtuaalrahasid. Nad kulutavad tohutuid hulka ressursse ning on aidanud kaasa virtuaalrahadega spekuleerimisele,“ väitis 2. jaanuaril laiali saadetud dokument.

Juhendis on kirjas viisid, kuidas näiteks elektri hinna, maakasutu ning keskkonnakaitse meetmete abil bitcoini kaevandajaid ärist loobuma panna. Samuti tuleb asutuse kohalikel esindustel regulaarselt hakata esitama igakuiseid raporteid, kuidas kohalike kaevanduste sulgemisega läheb.

Varem on ka Bloomberg ja Reuters kirjutanud sellest, et Hiina plaanib piirata elektrivoolu kättesaadavust bitcoini kaevandajatele. See on pannud suurkaevandajaid emigreeruma nii naaberriikidesse kui ka USAsse ja Kanadasse, kirjutab Bloomberg.

Hiina on bitcoini kaevandamises ülekaalukas turu liider – sealsed kaevandused kulutavad kaks kolmandikku kogu bitcoini kaevandamiseks kuluvast energiast maailmas. Otsuse taga on Hiina katse elektrit paremini ümber jaotada kohtadesse, kus sellest vajaka jääb. Bitcoini kaevandajad on seni tuginenud just Xinjiangi ja Sise-Mongoolia söerikaste piirkondade odavale elektrile.

Ettekirjutuse mõju võib skeptikute sõnul jääda aga väikseks. Kohalikel valitsustel on bitcoini kaevandamise jätkumisest ainult võita, kuna viimased maksavad hästi makse ja tasuvd hiiglaslikke elektriarveid. Pekingis asuva Bitmaini kaevanduse töötaja ütles Quartzile, et ettevõte pole seni võimalike piirangute kohta kohalikult omavalitsuselt midagi kuulnud.

Hetkel kuum