Maailmapank: kümneaastane kriis terendab

Just tootlikkuse kasvatamine saab ökonomistide sõnul tulevatel aastatel edu aluseks. Fotol keevitatavad robotid kokku Wolksvageni sõiduauto kere.  Foto: EPA
Urmo Andressoo • 10. jaanuar 2018 kell 8:15
Uudised
Ainult tellijale

Aktsiahinnad on kasumitega võrreldes kõrged ning volatiilsus on ajalooliselt madalaima taseme juures. Tegu on märkidega, mida ökonomistid on traditsiooniliselt pidanud ülekuumenemise tunnusjoonteks.

„Finantsturgudel on näha rahulolu ja lõdvaks laskmist. See võib omakorda üllatuste ilmnedes kaasa tuua peataolekut ja segadust, mis viib riskide ümberhindamiseni,“ rääkis Maailmapanga ökonomist Franziska Ohnsorge Briti väljaandele The Telegraph.

Ohnsorge hoiatus pole hüüdja hääl kõrbes. Ka Briti penisonifondide gigant Legal & General on avaldanud kartust, et kuigi USA majandus ja turud tänavu kiiresti tõusevad, viivad nendega koos tõusvad intressimäärad mulli lõhkemiseni. Ka maailma ühe suurima panganduskorporatsiooni Citigroupi peaökonomist Willem Buiter arvas eile avaldatud artiklis, et kasvutsükkel läheneb lõpule ja turgude korrektsioon on ukse taga.

Franziska Ohnsorge,, Maailmapanga ökonomist

Järgmise kümnendi kasvupotentsiaal näib alates 20. sajandi keskpaigast kõige väiksem.

Maailmapank kardab, et ka maailmas pead tõstev protektsionism võib panna pitseri kaubavahetusele ning seeläbi ka riikide majandustoodangule. Murekortse tekitab ka närvilised aeg Korea poolsaarel ja Kesk-Idas.

Kumm jookseb tühjaks

Kui riskid ei peaks realiseeruma, on aga oodata laugemat sorti majanduse aeglustumist, möönis Ohnsonge. Viimastel kümnenditel maailma majandust vedanud populatsiooni kasv aeglustub. Nüüd peab seda rolli üha enam täitma hakkama tootlikkus. „Järgmise kümnendi kasvupotentsiaal näib alates 20. sajandi keskpaigast kõige väiksem,“ möönis Ohnsorge, kelle sõnul võivad tulevad aastad osutuda raskeks nii investoritele kui ka laenuvõtjatele.

 „Just siis, kui kasv aeglaselt tühjaks jookseb, hakatakse kasvuvõimalusi ümber hindama. Tavaliselt hõlmab see protsess ka võlgade ümberhindamist – nii riiklike, avalike kui ka eravõlgade,“ rääkis Ohnsorge. Pikaajaliste kasvuprospektide ümberhindamine viib Ohnsorge sõnul paratamatult selleni, et iga laenuvõtja võla jätkusuutlikkus on varasemast nõrgem.

Aberdeen Standardi peaökonomist Jeremy Lawson nõustus Ohnsorgega, et majanduskasvu tsüklilisele poolele on liiga vähe tähelepanu pööratud. „Praeguse majanduskeskkonna üks ohtudest on tsüklilise kõrghetke ajal arvata, et kasv on palju suurem,“ rääkis ta.

Praegust maailmamajanduse seisu iseloomustas Lawson tervisliku tsüklina, millel on väga murettekitavad pikaajalised ohud – globaliseerumine aeglustub, tootlikkuse kasv on nõrk, demograafiline seis halveneb. Enamik tõendeid viitab sellele, et tootlikkuse aeglase kasvu taga on aga just struktuurset laadi piirajad, möönis Lawson. „Need ei lähe ära, kui valitsused neile tähelepanu ei osuta,“ lisas ta.

Väljavaate parandamiseks soovitab Maailmapank võimukandjatel panustada haridusse, oskustesse ja infrastruktuuri. Võluvitsa panga sõnul ei ole – kõige efektiivsemad meetodid majanduse kasvatamiseks on paratamatult riigipõhised. Näiteks Ida-Euroopa riikidele on panga sõnul edu toonud vanemaealiste tervishoiu parandamine, nõnda nende tööiga pikendades.

Hetkel kuum