Äripäev • 10. jaanuar 2018 kell 11:08

Soome läheb töötu abiraha kallale

Soome valitsus vaatab üle töötu abiraha maksmise korda.  Foto: PantherMedia/Scanpix

Soome valitsus tahab panna töötutele kohustuse viia nädalas avaldus vähemalt ühte töökohta ning vajadusel olla valmis kolima suurema tööhõivega piirkonda.

Selle aasta alguses jõustus Soomes nn aktiivsusmudeli seadus, mis näeb ette vähendada töötu abiraha 4,65 protsendi võrra, kui inimene ei ole tööd otsides piisavalt aktiivne, vahendas Yle.

Muudatus on sattunud nii kodanike kui ka ametiühingute kriitikalaviini alla – kodanikualgatusena on selle seaduse muutmise poolt kogutud juba peaaegu 120 000 allkirja.

Samuti võeti eelmisel aastal vastu otsus lühendada kindlustatud töötuse aega 500 päevalt 400 päevale ning külmutada töötu abiraha miinimumindeks, meenutab Yle.

Kaheks kuuks abirahata

Vaatamata nendele meetmetele kavandab valitsus töötu abiraha süsteemis uusi veelgi karmimaid muudatusi. Ühe projekti järgi peab töötu esitama iga nädal vähemalt ühte töökohta tööle kandideerimise avalduse või andma iga nädal tööbüroos oma otsingutest aru. Alternatiivina läheb arvesse osalemine tööbüroo heakskiidetud abiprogrammides.

Kui töötu neid ettekirjutusi rikub, ähvardab teda abirahast ilma jäämine 60 päevaks. Valitsuse plaan on see muudatus sisse viia 2020. aasta alguses.

Tampere ülikooli sotsioloogiaprofessor Harri Melin kahtleb, et töötute selline motiveerimine neid tõhusamalt tööle aitaks. „Valitud on vale suund – anda piitsa olukorras, kus prääniku ja toetamisega võiks saavutada märksa paremaid tulemusi.“

Sunniviisiline ümberasumine

Teine plaanitav suur uuendus käib nende töötu abiraha saajate kohta, kes elavad hõivatuse mõttes kehvas piirkonnas. Valitsuse liige Koonderakond pani ette kohustada töötu abiraha saajaid kolima piirkonda, kus olukord tööga on perspektiivikam. „Kui kuskil lihtsalt pole mitte mingeid töövõimalusi, ei lahenda olukorda ka abiraha maksmine. Kui pole šanssi, siis tuleb sõita ise töö järele, nagu see on sajandeid olnud,“ kommenteeris oma seisukohta parlamendi liige, koonderakondlane Juhana Vartiainen. Temaga nõustub ka ta parteikaaslane, väliskaubandusminister Kai Mykkänen.

Plaanile on teravalt vastu valitsuskoalitsiooni kuuluva Keskerakonna liikmed, kes esindavad põhiliselt Soome maarahvast.

Hetkel kuum