Tabati vilunud eurotoetuste väljapetjad

eurod  Foto: Veiko Tõkman
Äripäev • 29. jaanuar 2018 kell 12:39

Eelmisel nädalal esitati kuriteokahtlustus viiele mehele ja ühele naisele, keda on alust kahtlustada PRIA-lt ja KIK-ilt üle miljoni euro väljapetmises või sellele kaasaaitamises, teatas riigiprokuatuur.

Kahtlustuse kohaselt esitasid 38aastane Madis ja 37aastane Marika ajavahemikul 2010-2016 PRIA-le kaheksa ja KIK-ile kaks ebaõigeid andmeid sisaldavat investeeringutaotlust, et osta puidutöötlemiskompleksi jaoks inventari, vahendas riigiprokuratuur.

Fiktiivsete hinnapakkumiste ja näiliste tehinguahelate näitamisega eksitati PRIA-t ja KIK-i, et vabaneda omaosaluse maksmise kohustusest. Kümne ebaõigeid andmeid sisaldava taotluse alusel tegid PRIA ja KIK ajavahemikul 2010 kuni 2015 väljamakseid kokku pisut enam kui miljon eurot. Neljal juhul jäid kelmused katsestaadiumisse. 

Eelmise nädala teisipäeval peeti kahtlustatavad kinni ja otsiti läbi nende kodud ja sõidukid. Ühelt isikult leiti läbiotsimise käigus ka padruneid, mille päritolu veel tuvastatakse.

Pärast ülekuulamisi ning kahtlustatavatega seotud läbiotsimisi ei pidanud prokuratuur vajalikuks nende vahistamise taotlemist.

Riigiprokurör Eve Olesk selgitas, et kahtlustuse kohaselt oli PRIA ja KIK-i petmine hoolikalt läbimõeldud. „On alust arvata, et kahtlustuse saanud isikud tegid aastate vältel PRIA ja KIK-i petmiseks põhjalikku eeltööd – tegevusse kaasati endaga seotud isikuid ja nende nimele vormistatud ettevõtteid ning samuti on alust arvata, et KIK-ile ja PRIA-le esitatud andmeid oli võltsitud,“ selgitas riigiprokurör Olesk.

Keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude büroo juhi Janek Maasiku puhul on selle kriminaalasja puhul näha inimeste spetsialiseerumist Euroopa Liidu toetuste väljapetmisele. Maasiku sõnul aitaks toetuste läbipaistvust suurendada avalike hangete läbiviimine avalikus hankeregistris. „Oleme küll teinud ettepanekuid ja andnud soovitusi, kuid paraku pole vajalikke muudatusi käiku lastud,“ lisas Maasik.

Kriminaalmenetlust viib läbi keskkriminaalpolitsei ja juhib riigiprokuratuur.

Hetkel kuum