Äripäev • 11. veebruar 2018 kell 12:22

Ettevõtjad rääkisid, miks nad makse ei maksa

Ümbrikupalk  Foto: Andras Kralla

Ettevõtjad jätavad maksud maksmata siis, kui neid on liiga palju ja need on liiga kõrged. Samuti mõjutab maksumaksmist ühiskonnas kujunenud arvamus, et Eesti poliitikud kulutavad maksumaksjate raha liiga kergekäeliselt.

Anonüümne intervjueeritav, ümbrikupalga maksmise kohta

Perekond on ikkagi tähtsam kui riik, eks ole.

Sellistele järeldustele jõudis Ragne Käige Tartu Ülikoolis kaitstud bakalaureusetöös „Maksukäitumise ja sotsiaalse normi seosed Eesti kinnisvaramaaklerite näitel“, vahendab Äripäeva teemaveeb finantsuudised.ee.

Üldiselt aga väitsid tudengi intervjueeritud kinnisvaramaaklerid, et nad maksavad makse nii, nagu seadusega nõutakse. „Oluline tegur on ka riigi kontroll ehk hirm maksuametile vahele jääda. Seetõttu maksavad maaklerid makse ausalt,“ kirjeldas Käige. Käige sõnul peavad kinnisvaramaaklerid Eesti ühiskonnas valitsevaks arusaama, et maksud on maksmiseks, ja see ajendab neid makse maksma hoolimata sellest, et nad ei tee seda meeleldi.

Selgus ka, et maksude optimeerimine on kinnisvaramaaklerite silmis õige käitumine, sest optimeerides püsitakse seaduste piirides.

Bakalaureusetöö intervjuudes küsiti arvamust juhtumi kohta, kus raskustesse sattunud ettevõtja otsustas hakata töötajatele maksma osaliselt ümbrikupalka, et oleks võimalus tegevust jätkata. 

„Tehku mingit muud äri või mingu tööle, miks ta võtab sellise riski. Võib-olla tal on suur pere, kuus last. Kui prioriteet on pere, siis ta toimetab õigesti. Ja nendel kõikidel inimestel, kelle ta peaks muidu lahti laskma, on perekonnad. Perekond on ikkagi tähtsam kui riik, eks ole.“„Kui ettevõte ei suuda enam toime tulla, siis tuleb see ettevõte kahjuks kinni panna, arvan mina, või siis peab hakkama töötajaid vallandama. Mina siin küll teist võimalust ei näe … Kõik me peame makse tasuma ja sellest ei pääse … Nende töötajate perekonnad oleksid kindlasti õnnelikud, kui neil sissetulek püsiks ja elurütm väga ei kannataks … Aga jah, ühiskonnas sellist asja siiski ei aktsepteeritaks…“„Ma arvan, et ümbrikupalka ei peaks maksma. Kui ettevõte ei suuda täispalka maksta, siis pole mõtet seadust rikkudes punnitada, pigem panna firma kinni või reorganiseerida, kui on mõistlik. Kui on perspektiivne ettevõte, kel on objektiivsed ajutised raskused, siis on vaja lahendus leida kas või maksuameti abiga.“

Anonüümne intervjueeritav

Eestlased on sunnitud makse maksma pigem hirmu ja maine pärast. Seda ei ole, et oh, nii kihvt, me saame Stalnuhhinile auto.

Veel väljavõtteid intervjuudest kinnisvaramaakleritega:

„Eestlased on sunnitud makse maksma pigem hirmu ja maine pärast. Seda ei ole, et oh, nii kihvt, me saame tee ja Stalnuhhinile auto.“„Kõige rohkem mõjutab maksukäitumisel mind see, et ma ei taha vangi minna, vahele jääda ja ajalehte sattuda … Ainult need kolm asja huvitavad mind. Sellepärast et maksude õigluses ma sügavalt kahtlen ja seega see ei ole mõjur.“„Tehakse seda, mida teised teevad, eks ju … Seda, mida usutakse, et teised teevad. Et see ongi õige, et selline on tava.“„Kui sa ikka tead, et teised petavad, siis teeb vihaseks küll, kui ise ausat äri ajad … Aga jah, eks see ole selline teema, et igaüks ikka ise otsustab ja teab ka kaasnevaid tagajärgi.“„Kui petad, siis pead olema julge, sest võid ju vahele jääda, ja seetõttu mina maksan makse.“„Maksude maksmine on individuaalne asi ja igaüks ise otsustab personaalselt ja vaikselt selle enda jaoks selgeks.“

Hetkel kuum