Puksiirimonopol nõustus sadamates hinnakontrolliga

19. veebruar 2018, 15:33
Puksiirilaev töös. Pilt on illustratiivne.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180219/NEWS/180219666/AR/0/AR-180219666.jpg

Eesti suurim puksiirifirma Alfons Hakans nõustus kehtestama hinnalae, et lõpetada konkurentsiameti uurimine, ega ettevõte ei ole turul valitsevat olukorda kuritarvitanud.

2013. aasta lõpus ostis Soome puksiirifirma Alfons Hakans Eesti suurima puksiirifirma PKL ning muutus ainsaks teenusepakkujaks paljudes Põhja-Eesti sadamates.

Ettevõte pakub Eesti sadamates pukseerimisteenuseid, abistades ennekõike merelaevasid sadamasse sisenemisel ja sealt väljumisel, sest suured laevad ei suuda väikesel kiirusel manööverdada ja vajavad kaini jõudmiseks puksiiri abi. Teenus hõlmab pukseerimist nii merel kui ka sadamas, jäälõhkumise töid ja näiteks ka päästetöid.

Juba ostutehingu järel avaldati kartust, et ettevõte saab tänu valitsevale seisundile hakata hindu tõstma. Kui varem polnud hindu tõstetud 2004. aastast saadik, siis 2013. aasta algul kasvas küsitav tasu 7,9 protsenti ning 2014. aasta veebruaris 34–59 protsenti. Sõltuvalt puksiiri suurusest oli hinnatõus konkurentsiametil hinnangul ühtekokku 45–72 protsenti.

Puksiirifirma vaidles vastu, väites, et ettevõte ei ole monopoolses seisundis, sest iga sadamat tuleks võtta eraldi turuna. Samuti olevat nende varade tootlus olnud väiksem, sest tuleb arvestada laevadega, mis tavaliselt on Soomes või Lätis, aga mida kasutatakse ka Eestis puksiiritöödel.

Mullu detsembris tegi Alfons Hakans lõpuks pakkumise, et hindu hoitakse sellisel tasemel, kus järgmise kuue aasta jooksul ei ületa ettevõtte varade tootlikkus Eestis keskmiselt 12 protsenti ning ühegi aasta piires 15 protsenti.

Alfons Hakans AS pidas vajalikuks rõhutada, et kohustuste pakkumisega ei tunnista ega mööna ettevõtja mistahes viisil, et tema sadamapukseerimise hinnad Eesti sadamates on või on olnud konkurentsiseaduse mõttes ebaõiglased.

Konkurentsiamet leidis, et sellised tingimused rahuldavad neid, ning lõpetas menetluse. „Ehkki 12protsendiline varade tootlus on mõnevõrra kõrgem, kui ameti esialgses hinnangus sisalduv 7,2 kuni 8,92 protsenti, tuleb arvestada, et Alfons Hakans ASi konkurentsirisk on mõnevõrra suurem kui tüüpilistel hinnaregulatsioonile allutatud ettevõtjatel,“ märgitakse konkurentsiameti otsuses.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. February 2018, 15:33

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing