Märt Belkin • 21. veebruar 2018 kell 3:00
Uudised
Ainult tellijale

Kütuseturul vahetub liider

Alexela Oili juhatuse esimees Ain Kuusik.  Foto: Andras Kralla

Konkurentsiamet andis pärast pikka mõtlemisaega heakskiidu tehingule, mis muudab kütuseturu jõuvahekorda.

Nimelt otsustas regulaator, et Marti ja Heiti Hääle enamus- ning Oleg Ossinovski vähemusosalusega Alexela tanklate grupp võib ära osta sisuliselt kogu Euro Oili tanklavõrgu. Alexelast saab napilt ka jaamade arvu mõttes kütuseturu suurim tegija.

Heakskiidu juures on siiski üks konks. Konkurentsiamet lubab tehingul juhtuda ainult siis, kui Alexela müüb kaks Euro Oili tanklat edasi. Loobuda tuleb Harjumaal asuvast Ellamaa ning Viljandimaal asuvast Karksi jaamast.

Kõige jõulisemalt on kütuseturu konsolideerumist vedanud Antti Moppeli ja Andres Linnase kütusefirma Olerex. Üle on võetud

2015: AS Lukoil

2016: Mahta kütus, Raktoom

2017: Favora

2018: Kaubserv

Samuti kiirelt laieneva Olerexi suuromanik Antti Moppel ütles, et neil Euro Oilist üle jäävate tanklate vastu huvi ei ole.

Positiivne otsus tuli aga konkurentsiametilt ka Olerexile – nimelt lubati senisel turu suurimal tegijal juurde osta Tallinnas Linnu tee ja Sõpruse puiestee ristis asuv tuntud Kaubservi 5+ nimeline tankla. Seejuures tuli regulaatorilt roheline tuli ilma ühegi lisatingimuseta.

„See tähendab, et kohe pärast Eesti juubelipidustusi viime tehingu lõpule,“ ütles Moppel Linnu tee tankla ostu kohta. „Klientide poolt vaadates on tähtis see, et esialgu jätame tankla tööle klientidele koduseks saanud 5+ kaubamärgi all,“ ütles ta.

Moppel lisas, et kohe pärast ülevõtmist sulgeb Olerex tankla kaupluse kapitaalremondiks, ent jaam ise jätkab tööd.

Alexela Oili tanklaketi suurim omanik on umbes 77 protsendiga energiafirma Alexela Group, kus omakorda on suurimad omanikud vennad Marti ja Heiti Hääl. Lisaks neile kuulub väiksem, 22% suurune osalus Alexela Oilis transiidiärimees Oleg Ossinovski firmale Skinest Grupp.

Euro Oili omanikud olid seni võrdsetes osades Arno ja Kaari Hirtentreu. Firma võrgus on kokku 24 tanklat, neist Alexelaga liitmisele läheb 22. Aastal 2016 oli Euro Oili müügitulu pisut üle 20 miljoni euro, ärikasumit tegi kett üle 485 000 euro.

Turu suurim vahetub

Praegu turu suurima tegija Olerexi võrk paisub pärast Linnu tee tankla ostu 96 jaamani. Liidrikoht tuleb ketil peagi siiski Alexelale loovutada: isegi siis, kui kaks Euro Oili tanklat tuleb edasi müüa, tähendab tehing 98 jaama suurust võrku.

Seni Arno Hirtentreule kuulnud Euro Oili võrgus on üldse kokku 24 tanklat, neist neli kauplusega. Näiteks Tallinnas on firmal kuus tanklat, Harjumaal kaheksa. Kett tegutseb ka Lääne-Virumaal, Viljandimaal, Järvamaal ja Läänemaal.

Kütuseturg on viimastel aastatel väga jõuliselt konsolideerunud. Alexela Oili juht Ain Kuusik ütles, et tema arvates pole pärast Euro Oili tehingut suuremateks konsolideerumisteks tanklaturul enam ruumi. Ka Moppel nentis, et väiksematest tanklatest on suuremad ja paremad praeguseks üles ostetud.

Suured saavad uusi jaamu ehitada

„Eesti turg on jagatud nelja suure operaatori vahel ja on piirkondi, kus turu kontsentratsioon on saavutanud küllastuspunkti. Lähiajal keskendutakse ostetud tanklate integreerimisele oma võrku,“ märkis Olerexi suuromanik. Kel jätkub võimekust, see töötab Moppeli sõnul uute jaamade arendustega. „Meil Olerexis on laual mitu uue tankla projekti, millest mõne loodame sel aastal ehitusküpseks saada,“ lisas ta.

Järgmine konsolideerumislaine võib Moppeli arvates turgu tabada pärast uue tagatiste korra rakendumist, kui tagatisraha suurus hakkab sõltuma käibest, mis mõnele firmale tähendab mitmekordset tõusu. „See võib sundida väiketanklaid oma uksi sulgema,“ tõdes Olerexi suuromanik.

Hetkel kuum