Liginullenergiahoonete halvad üllatused

15. märts 2018, 12:46
Kapiteli projektijuht Rait Riim konverentsil "Säästlik hoone 2018"
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180315/NEWS/180319816/AR/0/AR-180319816.jpg

Liginullenergiahoonete ehitamisel, müümisel ja kasutusel tekkivaid tõrkeid uurinud Kapiteli projektijuht Rait Riim avastas üllatavaid asju.

Näiteks seda, et kui arendajad lahkuvad mängust kohe pärast raha laekumist ega õpeta inimestele uusi harjumusi, kujuneb energiatõhusate hoonete kasutamine tavahoonete omast kallimaks. Arendajad ise käivad väga vähe regulatsioone lugemas, nad võtavad erialaspetsialistide juttu puhta kullana, ükskõik mis erialaspetsialistid suust välja ajavad.

Arendajate jaoks on teemaks uudsete materjalide ja tehnoloogia kõrge hind ning piiratud kättesaadavus. Liginullenergiahoone ehitamine on B-energiaklassiga hoone ehitamisest keskmiselt 14% suurem investeering, kuid numbritesse tuleks suhtuda siiski skeptiliselt, kuna kogemust on vähe, leiab Riim.

Tallinna Tehnikaülikooli uuringutele tuginedes võib väita, et nutikas energiatõhususekspert suudab energiasäästliku kombo kokku panna ka vaid 3-8% B-energiaklassi hoone ehitamisest kallima hinnaga. Kapiteli enda arvutused näitavad, et B-energiaklassist A-energiaklassi liikumine lisab arenduse maksumusele 8-10%.

Kui Rait Riim pidi hakkama Juhkentali arendusprojektiga tegelema, otsustas ta välja selgitada, kui teadlikud on teised kinnisvaraarendajad samal teemal ja tegi vastuse saamiseks 22 intervjuud juhtivate kinnisvaraarendajatega. Tulemused vormusid Riimi magistritööks, mida ta kaitses EBSis.

Mida ütleb liginullenergiamajade hinna kohta Lombardia kogemus ja kuidas selliseid maju Eestis müüa, loe kinnisvarauudised.ee lehelt.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. March 2018, 12:46

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing