Märt Belkin • 20. märts 2018 kell 13:00
Uudised
Ainult tellijale

Kasumis Weekend saab taas EASilt raha

Weekend Festivali publik  Foto: Scanpic/Postimees

Mullu pea pool miljonit eurot kasumit teeninud Weekend Festival Baltic saab taas Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuselt toetust.

Nagu varasemal kahel aastal, annab EAS ka tänavu Pärnus toimuvale tantsumuusika festivalile 65 000 eurot toetust rahvusvaheliste kultuuri- ja spordisündmuste programmist, selgub EASi kodulehelt.

„Weekendi festival kasutab toetust turunduskampaaniaks lähiriikides ja lisaks tutvustab Eestit ka maailmakuulsate artistide sotsiaalmeediakanalites, mille kaudu tutvustatakse meie turismivõimalusi sihtgruppidele, kes seni ehk ei ole veel Eestit enda reisisihina teadvustanud,“ selgitas pressiteate vahendusel otsust EASi turismiarenduskeskuse direktori kohusetäitja Annely Vürmer.

End Balti riikide suurimana reklaamival festivalil oli pikalt probleeme majandustulemuste esitamisega – veel mullu juulis kirjutas Äripäev toona kolmandat korda toimunud festivali eel, et firma polnud esitanud ühtegi majandusaasta aruannet ega soostunud ka käivet-kasumit avalikustama.

Tänavu veebruari lõpus esitas Weekend Festival Baltic siiski äriregistrile ühekorraga nii 2016. kui 2017. aasta aruande. Nendest tuleb välja, et firma teenis mullu 4,25 miljonit eurot käivet ning teenis seejuures 447 000 eurot puhaskasumit.

Tulu tõi artistivahendus

Tõsi, juhtkond selgitab aruandes, et festivali korraldamine oli 2017. aastal peamiselt artistitasude kallinemise tõttu väikeses kahjumis. Siiski suutis ettevõte artistivahenduse ning produktsiooniteenuste pakkumise tõttu 2017. aasta lõpuks kasumisse jõuda ning lahenes ka eelmise aruandeaasta lõpus tekkinud negatiivse omakapitali probleem, seisab värskes aruandes. Mullusel Weekendil astus üles üle 70 artisti, teiste seas näiteks The Chainsmokers, Armin van Buuren, Martin Garrix ja Deadmau5.

Aasta varem olid majandustulemused aga kehvad – 3,5 miljoni eurose käibe juures teenis firma 2106. aastal 482 000 eurot miinust. „Kahjumi peamise põhjusena võib välja tuua Weekend Festival Sweden kõrvalprojekti ebaõnnestumist. Samuti jäi 2016. aasta Weekend Festival Balticu esimese festivalipäeva lavakonstruktsiooni rikke ja ümberehitusest tuleneva ajakulu tõttu festivali platsimüügi potentsiaal täiel määral realiseerimata,“ selgitas juhtkond.

Nii jäi ka firma omakapital 2016. aastal 443 000 euroga miinusesse, mis mulluse kasumi arvelt on praeguseks tasa tehtud. Eelmise aasta lõpu seisuga oli firma jaotamata kasum pärast plusside ja miinuste kokku liitmist 4000 eurot.

Tänavune aasta on korralduslikult ilmselt mõnevõrra lihtsam, sest festivali ala jääb samaks – eelmisel aastal muutus toimumispaik Pärnu rannas. „Festivali produktsioonimaht ja esinejate arv kujunevad suuremaks võrreldes 2017. aasta festivaliga,“ lubab Weekend Festival Baltic.

Tuge saab ka sport

Weekendi festival pole ainus suurüritus, mis EASi seekord 385 000 euro suuruse mahuga taotlusvoorust raha saab.

Lisaks toetatakse veel kaht kultuuri- ja kolme spordisündmust. Kuue toetuse saanud sündmuse kaudu kokku loodab EAS, et Eestisse tuleb ligi 16 000 väliskülastajat.

„Võttes arvesse tänu sündmusele toimuva reisi keskmist pikkust ja keskmist kulutust reisi kohta, on toetatud ettevõtmiste majanduslik mõju Eestile ligikaudu 4,7 miljonit eurot. Eestit kui turismimaad tutvustatakse välismeedia kajastustega kaudu hinnanguliselt ligi 52 miljonile inimesele,“ rääkis EASi turismiarenduskeskuse direktori kohusetäitja Annely Vürmer.

Toetust Eesti kui turismisihtkoha tutvustamiseks ja välisturunduseks anti spordisündmustest Audru ringrajal toimuvale Põhjamaade meistrivõistluste etapile Estonian Grand Prix 2018, tänavu Tallinnas toimuvale juunioride EMile sulgpallis ning murdmaasuusatamise 2019. aasta MK-etapile. Kultuurisündmustest sai lisaks Weekendile toetust 2019. aasta sündmustest Tartu laulupidu ning nüüdismuusika festival World New Music Days Tallinnas.

Toetuse summa ühe sündmuse kohta saab olla 20 000 kuni 65 000 eurot, millele toetuse saaja peab lisama omafinantseeringu vähemalt 30% ulatuses. Toetatakse sündmuse turundamist välisriikides ja läbiviimist Eestis. Kultuuri- ja spordisündmuste toetuse kogueelarve on 3,2 miljonit eurot, seda rakendatakse aastatel 2014–2020 ning rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest.

EAS on rahvusvahelisi kultuuri- ja spordisündmusi toetanud alates 2016. aastast. Eestit kui turismimaad on sihtasutuse hinnangul sündmuste kajastused välismeedias tutvustanud 176 miljonile inimese üle maailma, seni toetatud sündmustest on Eestis kohal käinud ligi 60 000 väliskülastajat ja nende loodud majanduslik mõju kogu turismisektorile on hinnanguliselt 17 miljonit eurot, teatas EAS.

Hetkel kuum