Omanikuvahetus Pärnu metallitööstuses

AQ Lasertool OÜ toodang suundub peamiselt autotööstusesse, kuid nende alumiinium- ja teraslahendused leiavad rakendust ka mujal. Näiteks telekommunikatsioonitehnoloogias.   Foto: Julia-Maria Linna
Lennart Käämer • 9. aprill 2018 kell 3:00

3. aprillil kirjutasid AQ Group AB ja lehtmetalli tootev Mecanova OY alla tehingule, mille tulemusel liigub viimane Rootsi suurfirma kätte. Mõlemal ettevõttel on oma allüksus ka Pärnu linnas.

„Tehinguga soovime laiendada oma lehtmetalli töötlusvõimalusi ja vaskelementide tootmist. Samuti laiendada kliendibaasi ja tõhustada sünergiat Pärnu tehasega. Mecanova ostmisega oleme sisenenud ka Soome turule, kus me varem tegevad ei olnud,“ põhjendas ostu AQ Groupi tegevjuht Claes Mellgren Mecanova kodulehel seisvas teates.

Mevanova tegevjuht Jukka Koponen põhjendas müügiotsust tootmisüksuste arenguga. „Kuulumine rahvusvahelisse ja tugevasse suurgruppi annab meile võimaluse pakkuda klientidele senisest laiemat tootevalikut ning muudab meid konkurentsivõimelisemaks,“ sõnas Koponen.

AQ Lasertool OÜ (Eesti üksus)

Müügitulu: 38 581 000 eurot

Ärikasum: 2 875 000 eurot

Töötajaid: 387

2017. aastal oli ettevõtte Äripäeva Eesti Edukaimate Ettevõtete TOPis 291. kohal (2016. aastal 29. kohal).

Mecanova OÜ (Eesti üksus)

Müügitulu: 3 113 318 eurot

Ärikasum: -363 492 eurot

Töötajaid: 41

Allikas: Äripäev (2017. aasta andmed)

Pärnu tehas automatiseeritakse

Mellgren lisas Äripäevale, et Soome keskosas Nivalas asuva äsja omandatud tootmisüksuse lähiaja eesmärk on – klientidele vastu tulles – lülituda mitmekesisema, kuid selle võrra madalama tootlikkusega äritegevusele. „Selleks tehakse vajalikud investeeringud,“ lubas ta.

Pärnu uus haru orienteerub Mellgreni sõnul oma tootmises senisest rohkem tööstusettevõtetele. AQ Lasertooli tootmine saab olema tulevikus rohkem automatiseeritud.

AQ Lasertool OÜ tegevjuht Rein Volt näeb tehingu tulemusel võimalust arendada grupisisest ristmüüki ja otsida paremat sünergiat materjalide ostmise poolelt. „Samuti jagada kogemusi parimast praktikast,“ lisas Volt.

Tema sõnul võib arvata, et praeguses turusituatsioonis suureneb ka töökohtade arv. „Kuigi tööturu olukorras, kus uusi töötajaid on raske leida, saab see olema keeruline,“ tõdes ta.

Et tehingul võiks sektori üldpildile märkimisväärne mõju olla, on Voldi hinnangul vähetõenäoline. „Meie peamine eesmärk on üksteist tundma õppida ja leida ühist sünergiat nii ostmise kui müügi poolelt,“ lisas Volt.

Konkurendid turumuutust ei näe

Pärnus lehtmetalli töötlev Alise Techincu juhatuse liige Valev-Heiki Allik näeb Eestis samas sektoris tegutsevaid ettevõtteid koostööpartneri, mitte konkurendina. Seega saab üldpildis tehingu mõju olla vaid positiivne, kuna AQ grupi enda tegemistel ja äri ajamise poliitikal on positiivne kuvand.

„Kui meie sektoris on tugevad ja pikaajalised ettevõtted, siis see arendab turgu ja tugevdab sektorit.

AQ grupi pikaajaline kogemus ja tööandjana hea kuvand soosivad ka töökäte liikumist teistest sektoritest metallitööstusesse,“ arvas Allik.

Metalltoodete projekteerimisele ja tootmisele pühendunud Adrem Pärnu ASi juhataja Simmo Rahu ei näe tehinguga kaasnevat suurt turumuutust, kõige vähem mõjutab see tema koduettevõtet.

„Kuigi lisaks Adremile kuulub AQga samasse sektorisse teisigi tegusaid Pärnu metalliettevõtteid, on nende spetsiifikad piisavalt lahknevad, et tehingust mitte mõjutatud saada,“ põhjendas Rahu. 

Rootsi (16 üksust) 

Bulgaaria (3)

Eesti (1+ endine Mecanova OÜ)

Poola (2) 

Hiina (2)

India (2) 

Ungari (1)

Itaalia (1)

Leedu (1) 

Mehhiko (1)

Serbia (1) 

Tai (1)

Soome (1)

Allikas: AQ Group AB

 

 

Hetkel kuum