Märt Belkin • 19. aprill 2018 kell 11:05

Alexela sai loa osta terminaliehitaja

Alexela Groupi juhatuse esimees Andreas Laane.  Foto: Andreas Laane

Üha rohkem metallitööstust sihtiv Alexela sai konkurentsiametilt rohelise tule, ostmaks kontrollpakk terminaliehitajas Kohimo AS.

Alexela spetsiaalselt asutatud tütarfirma Raske Metall sõlmis märtsis kokkulepe, et ära osta 68,9% Kohimo aktsiatest. Kellelt aktsiaid täpselt ostetakse, pole teada – praegu on firmast 54,2% suurune kontrollpakk juhatuse esimehe Boriss Avdejevi käes, ent ülejäänud omanikke äriregistrist ei selgu.

Eile sai tehinguplaan ka konkurentsiameti loa, nii et seaduse nõuded on täidetud. Ostutehingu lõpule viimine võtab aga veel pisut aega. „Meil hetkel käib due diligence ja loodame selle maikuus lõpetatud saada,“ ütles Alexela Groupi tegevjuth Andreas Laane. Varade hindamise ja taustakontrolli lõppraportiga ongi seotud ka tehingu jõustumine.

Ehkki praegu on Alexelale liikumas vaid kaks kolmandikku Kohimost, ütles Laane märtsi lõpus, et tulevikus tahetakse terminaliehitajas võimalusel võtta täisosalus. Tehingu hinda osapooled igal juhul ei avalda.

Osa strateegiast

Heiti ja Marti Hääle suurosalusega Alexela on võtnud enda strateegiliseks huviks peamiselt kolm tegevusvaldkonda – energia, põlevkivikeemia ning metallitööstus. Just viimase valdkonna portfelli Kohimo täiendada aitabki.

“Metallitööstuse valdkonnas kuuluvad Alexela gruppi AS Bestnet, mis on peamiselt tuntud Tiki kaubamärgi all autohaagiste tootjana ja AS Paldiski Tsingipada, mis omab Baltimaade moodsaimat kuumtsinkimistehast,” rääkis Laane märtsis. Paldiski Tsingipajast kuulub 20% ka praegu kaubaks minevale Kohimole.

Alexela on turul otsinud laienemisvõimalusi ning AS Kohimo soetamine on pikaajalise tegevuse tulemus. “Kohimo on tunnustatud suurte metallkonstruktsioonide ja mahutite tootja, neid kasutatakse tihti ka energiavaldkonnas, milles Alexelal on pikk kogemus,” selgitas Laane märtsis tehingu tausta. Alexelal on Kohimo kliendina ka positiivseid kogemusi.

Käive langustrendis

Kohimo pole äriregistrile veel eelmise aasta aruannet esitanud, nii et viimased avalikud näitajad pärinevad 2016. aastast. Siis teenis vedelnaftasaaduste ja varisevate produktide töötlemiseks mõeldud terminalide ehitusele keskendunud firma müügitulu 2,7 miljonit eurot, puhaskasumit oli kokku 8800 euro eest. Aasta varem teenis Kohimo poole miljoni jagu miinust.

Viimastel aastatel on käive kahanenud: 2015. aastal vähenes müügitulu kolmandiku jagu, 2016. aastal veel 19 protsenti. “AS Kohimo põhieesmärk järgmisel majandusaastal on firma turupositsiooni säilitamine,” kirjutas juhatus tunamullu avaldatud aruandes eelmise aasta kohta. Juhtkond rõhutas ka, et oluline on suurendada tootmise tõhusust ning suurendada kuluefektiivsust.

Tallinnas Lasnamäel tegutsev ettevõte on üpris suur tööandja: 2016. aastal oli firma palgal 107 töölepingu alusel töötavat inimest. Lisaks oli keskmiselt neli võlaõigusliku lepingu alusel teenust osutavat isikut, mis teeb töötajate arvuks kokku 111. Keskmine kuupalk oli firmas aga vaid 687 eurot. Juhtkonnale maksti tasu 51 200 eurot.

Hetkel kuum