Kristjan Pruul • 5. juuni 2018 kell 7:26

Est-Fori ainuke lahendus on riigi eriplaneering

Est-For Investi juhid Aadu Polli ja Margus Kohava  Foto: Andras Kralla

Est-For valitsuse mõttemuutust ei karda ning nimetab riigi eriplaneeringut ainsaks viisiks, kuidas tselluloositehasega edasi minna.

“Valitsus on algatanud riigi eriplaneeringu ning otsust selle katkestamiseks pole tehtud,” ütles Est-For Investi juhatuse liige Margus Kohava napisõnaliselt. 

Küsimusele, kui suureks protsessi peatamise riski peetakse, vastas Kohava, et riski pole neil võimalik praegu hinnata. Suurtehase planeerijate seisukohast vaadates tuleb igal juhul asukohtade eelvalikuni jõuda ning alles siis on mõtet rääkida, kas kohalikud elanikud on projektile vastu või mitte.

Eile kirjutasid Est-Fori juhid, et tehase parim asukoht võiks olla Tartu valla põhjaosas Tabivere lähedal. Kohaliku omavalitsuse esindajad sellele mõttele kuigi positiivselt kaasa ei elanud. Kui küsida Kohavalt, kas nad Tartu vallale või teistele omavalitsustele oma uut mõtet tutvustasid, siis märgib ta, et Tartu valla esindajatega on suheldud, kuid seda üldisel tasandil puidurafineerimistehase idee teemal.

“Tegemist on vaid ühe võimaliku asukohaga, mis on arendaja seatud kriteeriumite – logistika, vooluveekogu ja metsaressursi olemasolu poolest – sobilik,” rääkis ta.

Ku valitsus tõesti peaks riigi eriplaneeringu katkestama, siis oleks ainus võimalik viis jätkata kohaliku omavalitsuse eriplaneeringu alustamine, kuid see Kohava sõnul Est-Forile ei sobi. Kas või juba selle pärast, et asukoha väljaselgitamise areaal on lai, Tartu- või Viljandimaa.

“Võimalikke asukohti on kümneid, nende seas ka Tabivere piirkond. Riigi eriplaneeringu käigus tehtavad uuringud selgitavad välja, kas tehasele sobilikke piirkondi Suur-Emajõe piirkonnas on ning juhul kui on, siis millised need on,” lisas ta.

Tabivere on nende hinnangul piisavalt soodsas asukohas, sest Suur-Emajõe piirkonnas sobiks neile kõik kohad, mis jäävad Emajõest ning raudteest kuni 10 kilomeetri kaugusele. 

“Meie poolest võiks aga kohe välistada kõik asukohad, mis paiknevad lähemal kui 10 kilomeetrit Tartu linnasüdamele. Tiheasustuse lähedale pole mõtet tehast planeerida, see poleks liikluskoormuse seisukohalt mõistlik,” ütles Kohava.

Küsimusele, kas Tabivere väljapakkumisega loodeti tartlaste meeli lepitada, vastas Kohava, et neil tartlastega eri eesmärke ei ole, ühtviisi tuleb teada saada, millist mõju tehas Emajõe ja Peipsi vesikonnale avaldaks.

“Aga hinnangutele tuginevalt ei saa tööstusettevõtteid rajada. Riigi eriplaneeringu käigus tehtavad uuringud peavad meie hüpoteesi kaitsma või siis ümber lükkama. Nii selgub, kas tehast saab rajada või ei. Oleme mõlemaks tulemuseks valmis,” ütleb Kohava.

Hetkel kuum