Märt Belkin • 7. juuni 2018 kell 5:40

Tallinna Sadam märgiti võimsalt üle

Tallinna Sadama juhatuse esimees Valdo Kalm ja finantsjuht Marko Raid. Mõlemad otsustasid ka ise sadamafirma aktsiaid märkida.  Foto: Andras Kralla

Eile lõppenud avalikul pakkumisel oli investorite huvi Tallinna Sadama aktsia vastu ülisuur ning aktsia märgiti pea kolmekordselt üle.

Kokku oli pakkumisel kuni 86,7 miljoni aktsiat. Tallinna Sadama teatel märgiti pakkumine üle rohkem kui kolmekordselt. Kokku osales pakkumises 102 institutsionaalset investorit 22 riigist ning lisaks 13 723 jaeinvestorit.

Märkimise hinnavahemik oli 1,4 kuni 1,8 eurot, ent jaeinvestorid said aktsiaid märkida vaid ülemise piiri ehk 1,8 euro juures. Ülejäänud hinnavahemikku said kasutada institutsionaalsed investorid.

eurot kujunes Tallinna Sadama lõplikuks märkimishinnaks.

Lõpphinnaks kujunes aga 1,7 eurot. See hind kehtib kõigile, nii jae- kui institutsionaalsetele investoritele. See tähendab, et pakkumise kogumaht oli 147,4 miljonit eurot.

"Investorite, nii Eesti jaeinvestorite ja pensionifondide kui ka rahvusvaheliste fondide väga suur huvi Tallinna Sadama aktsia vastu annab meile kindlustunnet, et oleme stabiilse dividendiaktsiana pälvinud investorite usalduse," ütles Tallinna Sadama juhatuse esimees Valdo Kalm pressiteates.

Eesti jaeinvestorite poolt märgitud aktsiate arv moodustas 23% pakkumise kogunõudlusest. 51% pakkumises osalenud jaeinvestoritest märkis kuni 1000 aktsiat ja 78% kuni 3000 aktsiat. Jaeinvestoritele jaotatakse kokku 18,4 miljonit aktsiat ehk ligikaudu 21% kõigist jaotatavatest aktsiatest.

 Tänavu aprillis valitsuse kinnitatud dividendipoliitika seab Tallinna Sadama eesmärgiks maksta aastatel 2019–2020 aktsionäridele netodividende vähemalt 30 miljonit eurot aastas ning alates aastast 2021 vähemalt 70 protsenti eelmise aasta puhaskasumist.

Kui aktsia hind on 1,7 euro juures, teeb see dividenditootluseks 6,7%.

Tallinna Sadam maksab aktsionäridele iga-aastaseid dividende üldjuhul teises kvartalis. Märkimisel osalevad investorid saaksid esimestest dividendidest osa 2019. aastal.

 

Täpsemalt saavad kõik jaeinvestorid 100% märgitud aktsiatest kuni 1000 aktsia ulatuses. Jaeinvestorite märkimisavaldustele kuni 3000 aktsiat jaotatakse 1000 aktsiat ületavast mahust 51,34%.

Institutsionaalsest ehk suurtegijate nõudlusest moodustas Eesti nõudlus 29%, millest enamus tulenes Eesti pensionifondidest. Kogu Baltikumi institutsionaalne nõudlus oli 34% kogu institutsionaalsest nõudlusest, ülejäänud huvi tuli Põhjamaadest 27%, Ühendkuningriigist 21%, ülejäänud Euroopast 8%, USAst 8% ja muudest regioonidest 1%.

Investoritele jaotatud aktsiad peaks nende väärtpaberikontodele jõudma eeldatavalt 12. juunil. Tallinna Sadama esimene kauplemispäev Nasdaq Tallinna börsi põhinimekirjas peaks olema 13. juuni ehk järgmine kolmapäev.

Pakkumise ühe korraldaja Swedbanki investeerimispanganduse juht Mihkel Torim on aktsiaemissiooni tulemustega väga rahul. "Keerulisel turul mitmekordselt ülemärgitud Tallinna Sadama IPO on üks neljast Euroopas sel aastal toimunud 29st üle 100 miljoni eurose mahuga pakkumisest, mille hind kinnitati pakkumise hinnavahemiku ülemisse poolde," märkis Torim Tallinna Sadama pressiteate vahendusel.

"Samuti on heameel tõdeda, et ligi 80% pakkumises osalenud jaeinvestoritest saavad vähemalt kaks kolmandikku oma märkimissoovist. Läbi Eesti pensionifondide saavad kaudselt Tallinna Sadama aktsionärideks ka enamus teise sambaga liitunud inimestest," lisas Swedi investeerimispanganduse juht.

Huvi suur ka juhtide seas

Tallinna Sadama kontserni ettevõtete nõukogu ja juhatuse liikmetele ning töötajatele jaotatakse kõik märgitud väärtpaberid kuni 2000 aktsia ulatuses ning märkimisavaldustele kuni 3000 aktsiat jaotatakse 2000 aktsiat ületavast mahust 51,34%. 3000 aktsiat ületavas osas jaotatakse kõigile jaeinvestoritele 4,5% märgitud aktsiatest.

Tallinna Sadama avalikul pakkumisel osales suur hulk firma nõukogu ja juhatuse liikmeid, kes ühiselt märkisid väärtpabereid enam kui 157 000 euro eest. Teiste seas osalesid pakkumises ka Tallinna Sadama juht Valdo Kalm ning finantsdirektor Marko Raid. Kes insaideritest kui palju väärtpabereid märkisid, saab lugeda siit.

Hetkel kuum