Äripäev • 19 juuni 2018

Trump ja Hiina ähvardavad uute tollidega

Donald Trump  Foto: EPA

Kui Hiina peaks tõesti vastama USA tollidele vastutollidega, siis on USA valmis laiendama tollidega maksustavate toodete areaali veelgi, ähvardas USA president Donald Trump.

President Trump käskis administratsioonil koostada nimekirja Hiina importtoodetest, mille aastakäive oleks 200 miljardit dollarit, ning ähvardas kehtestada neile 10protsendilise tollimaksu juhul, kui Hiina tõesti rakendab vastutolle 50 miljardile dollarile USA kaupadele, mis oli reaktsioon USA kehtestatud alumiiniumi- ja terasetollidele, kirjutab Reuters.

Hiina ei jäänud vastust võlgu ning lubas "väljapressimisele" vastata tugevate vastumeetmetega.

Financial Times märgib, et paljude analüütikute hinnangul on kogu USA-Hiina 640miljardine kaubavahetus peatselt kaubandussõjast haaratud.

USA ei taha Hiina vastutollidest midagi kuulda. "Neil pole mingit kavatsust muuta oma käitumist intellektuaalse omandi poliitikas ja nüüd ähvardavad nad USA ettevõtteid ja põllumehi ebaausate tollidega," ütles Trump.

Hiina vastas selle peale, et kui USA peaks tõesti kaotama viimase ratsionaalsuse raasu ja uue nimekirjaga lagedale tulema, siis on Hiina valmis sellele kiirelt vastama. Samas mahus tollide kehtestamine oleks keeruline, sest Hiina impordib USAst üldse ainult 130 miljardi dollari eest kaupu. See-eest on neil võimalik muuta elu keeruliseks sellistel ettevõtetel nagu Ford ja Apple.

Hetkel kuum