Äripäev • 20. juuni 2018 kell 7:03

Ametiühingud: tuge saab vaid veerand töötutest

Peep Peterson  Foto: Raul Mee

Töötuskindlustuse süsteem vajab hädasti reformi, sest praegu suudab see tuge pakkuda vaid veerandile töötutest.

Uute töösuhetega mittearvestamine, töötukassa tööst tulenev korduv töötus, osapoolte kokkuleppel lõppenud töösuhte katkemise väljajäämine süsteemist, loetleb ametiühingute liidu juht Peep Peterson põhjuseid, miks toetada õiguskantsleri ettepanekut uuendada töötuskindlustuse süsteemi.

„Töötukassa ja statistikaameti numbrite võrdlus näitab juba pikemat aega, et töötuskindlustusest saab rahalist tuge vaid veerand kõigist töötutest, samas on ka ligipääs näiteks tööturukoolitustele olnud napp,“ ütles teate vahendusel Peterson, kelle hinnangul põhjustab selline olukord ka töötukassa maine langust töötajate hulgas, kuigi reeglite kohandamine peaks olema pigem riigikogu pärusmaa.

Ametiühingud on tuvastanud kolm põhjust, miks enamik töötutest vajalikust abist ilma jääb. Kõigepealt töösuhte lõppemise alus on liiga kitsas – koondamine on ainult üks töösuhte lõppemise alus. Palju sagedasem moodus vastastikuse sobimatuse olukorras on jätkuvalt töölepingu lõpetamine poolte kokkuleppel. „See on igati tsiviliseeritud viis mittetoimiva töösuhte lõpetamiseks ja peaks meie esialgse kokkuleppe alusel olema samuti töötuskindlustushüvitisega kaetud,“ selgitas Peterson.

Teisena tõi Peterson välja korduva töötuse. Inimesed, kes on kord töötuks jäänud, haaravad ise või suunatakse töötukassa poolt tööle, mis neile ei sobi. Tulemuseks on korduv töötus, mis ei lase koguneda töötuskindlustuse aluseks oleval staažil. Nad on spiraalis, kust on raske välja murda. Töötukassa mõõtis aastaid oma töö tulemuslikkust ainult tööle siirdumise kiirusega, aga see suunas aina suurema hulga inimesi korduvtöötute kaitsetusse kihti. Samal ajal pika staažiga töötutel on otsinguperiood olnud küll pikem, aga tõenäosus saada uus kestev töösuhe mitu korda suurem.

Kolmas probleem on sama, millele viitab õiguskantsler – uued töösuhted on ammu kohal ja vana töötuskindlustuse süsteem ei tunne oma klienti ära. „Räägime siin kümnetest tuhandetest – taksojuhtidest, juuksuritest ja paljudest teistest, kes töötavad nn veidra lepingu alusel ja on sellega automaatselt töötuskindlustuse kaitsest välja lülitatud. Turul normaalset töölepingut saada on teatud ametialadel aga peaaegu võimatu,“ rääkis Peterson.

Hetkel kuum