Äripäev • 2. juuli 2018 kell 12:22

Euroopa Liit hoiatab Trumpi tõsiselt

USA president Donald Trump koos abikaasaga sel nädalavahetusel aega veetmas.  Foto: AFP/Scanpix

Euroopa Komisjon saatis USA presidendile Donald Trumpile kirja, kus hoiatab, et USA autotollid võivad sada korda praegusest tugevama vastuse saada.

Investorid tunnevad kaubandussõja lähenemise pärast muret ja nii avanesid börsid täna miinuses nii mitmel pool Euroopas kui ka Aasias.

Donald Trump ütles pühapäeval Fox Newsi telekanalile, et Euroopa Liit võib olla sama halb kui Hiina. „On kohutav, mida nad meile teevad,“ vahendab Helsingin Sanomat Trumpi sõnu.

Euroopa Komisjon avalikustas täna kirja, mille saatis USA kaubandusministeeriumisse.

Kirjas kinnitatakse, et Euroopa autotööstus ei ole USA ettevõtetele ohtlik. Komisjon juhtis tähelepanu ka sellele, et Euroopa autofirmad toodavad autosid USAs ja nende tehastes töötab 120 000 inimest. Lisaks saab 420 000 inimest tööd autokaubanduses.

„Kaubanduse takistamine nõrgendaks USA autotööstuse arengut ja see kahandaks USA sisemajanduse kogutoodangut 13–14 miljardi võrra,“ seisab kirjas.

Autotollid viiksid ka mõjusate vastutollideni, hoiatab komisjon. Need puudutaksid 294 miljardi dollari ulatuses USA tooteid ehk ligi viiendikku USA eelmise aasta koguekspordist.

See tähendaks juba kaubandussõda.

USA terase- ja alumiiniumitollid puudutavad 6 miljardi suurust eksporti, Euroopa vastutollid sellele puudutaksid 3 miljoni Euro suurust osa USA ekspordist.

Trump lubas kehtestada Euroopa autodele 20 protsendi suurused tollid, praegu on tollitasu 2,5 protsenti. Pick-up-autodele on praegugi toll 25 protsenti. Euroopa Liit võtab omakorda USA autode pealt 10 protsenti tolli.

Eelmisel aastal oli Euroopa Liidu autotööstuse ekspordi suurus USAsse 37,5 miljardit eurot, USA vedas Euroopa Liidu riikidesse autosid 6,3 miljardi euro eest.

Hetkel kuum