Äripäev • 20. juuli 2018 • 2 min
Jaga lugu:
Soome endine president Tarja Halonen.  Foto: Reuters/Scanpix

Halonen: Trumpi kõrval paistab Putin üsna mõõduka eurooplasena

Soome endise presidendi Tarja Haloneni sõnul on Trump väljakutse teistelegi peale Euroopa Liidu riikide.

Haloneni arvates oli Helsingi esmaspäevane tippkohtumine Soomele õnnestumine, kuigi Venemaa ja USA presidendi Vladimir Putini ja Donald Trumpi kokkusaamisel ühelgi teemal mingeid otsuseid ei tulnud.

„Minu arvates on see tänapäeva juhtide suur väljakutse ja nendel tuli see suurepäraselt välja,“ ütles Halonen Soome Iltasanomatele. „Soome on hea kokkusaamise koht. Kõik kavandatu läks minu arvates täiesti soovitud viisil.“

„Mis kokkusaamist ennast puudutab, siis see on iseasi,“ lisas ta.

„Trump väljakutse teistelegi peale Euroopa Liidu riikide.“

Ameerikas kohtumise järel puhkenud tormi ja Trumpi kommentaaride kohta Venemaa sekkumisest USA valimistesse Halonen midagi öelda ei taha. „Ameeriklased otsustagu ise, kuidas nad oma presidenti suhtuvad.“

Üks seik pani siiski ka Haloneni üllatuma. „USA president on küll selline, kelle kõrval Venemaa president tundus üsna mõõduka eurooplasena, peaaegu ütleks, et vana kultuuri esindaja,“ ütles Halonen Trumpi esinemise kohta.

USA eelmise presidendi Barack Obama ametis oleku aja lõpul oli dialoog Venemaaga üsna harv. Haloneni sõnul ongi nüüd kõige olulisem see, et suhtlemist on uuesti alustatud.

„Kuigi see oli üsna pehme suhtluse algus, siis oli see siiski tubli samm edasi. Siit tuleb nüüd edasi minna,“ ütles Halonen.

„Loodetavasti edaspidi ei ole enam vaja rääkida võitjatest, vaid sellest, mida nad koos võitsid. Ja loodetavasti on see midagi sellist, mis toob rahvusvahelisele üldsusele kasu.“ Halonen toob näiteks Lähis-Ida, kus saaks palju koos korda saata.

„Aga vaatame, kuhu see välja viib. Väike lootus tekkis, kuna nad nüüd ikkagi kohtusid.“

Haloneni hinnangul on eelkõige venelastel üsna suur soov ameeriklastega kokku saada. Selles mõttes oli tippkohtumine neile kindlasti suur võit.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt