Risto Rüütel • 4. september 2018 kell 3:00
Risto Rüütel  Foto: Erakogu

Plokiahel ei ole vaid krüptoraha

Virtuaalrahal ja selle aluseks oleval plokiahela tehnoloogial on potentsiaali hakata avaldama märkimisväärset mõju kommertstegevuse kõikides valdkondades, sh kaubandus- ja tööstussektoris, kirjutab Eversheds Sutherland Ots & Co partner Risto Rüütel.

Paraku on oluline osa selle tehnoloogiaga kaasnevast jäänud tagaplaanile ning kui räägitakse plokiahelast, siis tegelikult keskendutakse virtuaalrahale. Suuremat osa ühiskonnast virtuaalrahaga seonduvad teemad ei innusta, kuna küllaltki laialt on levinud arvamus, et raha emiteerimisega peaks siiski tegelema riik, mitte erasektor. Plokiahel ei peaks aga teemana piirnema üksnes diskussioonidega, kas traditsiooniline raha võiks olla asendatav millegi muuga või mitte.

Plokiahelal on terve rida atraktiivseid ja tarneahela juhtimise kontekstis potentsiaalselt väärtuslikke omadusi. Eriti ilmekalt avaldub see siis, kui plokiahelat rakendatakse koos teiste murranguliste tehnoloogiatega, nt asjade internetti ühendatud seadmete (IoT) ja masinõppega.

Plokiahela eelised

Kui tarneahela plokiahelasse tehakse uus muudatus, näiteks selle kohta, et kaup on esimese tasandi tarnija juurest teele läinud, saavad kõik võrgukasutajad sellest teada reaalajas, ilma et peaksid ootama saatelehe saabumist.

Erinevalt traditsioonilistest andmevahetussüsteemidest, mis tuginevad andmete turvalisel edastamisel välistele süsteemidele, annab plokiahelale omane automaatne krüpteerimine automaatselt igale tehtud muudatusele turvalisuse ja autentsuse. Ahelale juurdepääsu omavatel isikutel on võimalik jälgida kaupade liikumist – näiteks liikumist komponentide tootmise etapilt koosteetapile, sealt edasi ladustamisele, pakkimisele, tarnimisele ja müügietapile. Nii saavad tootjad kiiresti defektsete komponentide allika üles leida, jaemüüjad ja tarbijad kontrollida toodete koosseisu ja päritolu ning regulaatorid tuvastada toodete ja teenuste vastavuse neile kehtestatud standarditele.

Siiski ei maksa unustada, et plokiahela kasutamine tarneahela juhtimises sisaldab riske, mis vajavad maandamist. Näiteks kuivõrd võib usaldada plokiahela tehnoloogial toimiva tarneahela läbipaistvust ning kuidas üldse hallata sellise keerukusega IT-projekti.

Oluline on tagada kõikide tarneahela osaliste kasutatavate süsteemide ja seadmete koostoimimine ning tuleb lahendada küsimus, kes vastutab, kui mõni ahelas osalev ettevõtja jätab näiteks oma seadmetel tarkvara uuendamata.

Hetkel kuum