"Blackstone ei ole mingi klassikaline pankurite pesa"

Kopteripiloot Raivo Hein oma kopteriga.  Foto: Andras Kralla
Kristel Härma • 13. september 2018 kell 11:18

Investor Raivo Hein ütles Blackstone'i Luminori enamusosaluse ostu uudist kommenteerides, et Blackstone on investeerimiskapitalistid, kes ostavad, et hiljem parema hinnaga müüa.

„Blackstone ei ole mingi klassikaline pankurite pesa, vaid ikka investeerimispankurite,“ tõdes Raivo Hein. Ta märkis, et tavaliselt proovitakse selliste ostude puhul vara veelgi paremaks ja tulusamaks muuta, et tulevikus parema hinnaga maha müüa. „Eks Blackstone'i aktsionärid on täpselt samasugused pragmaatilised äriinimesed nagu kõik ülejäänudki, kes siin ilmas äri teevad. Ja ma arvan, et nad leidsid, et see on hea koht sisenemiseks ja hea koht arenguks, nii et võib-olla ostavad isegi üht-teist veel mujalt siit regioonist kokku.“

Heina hinnangul jääb Blackstone Luminori seniks, kuni tuleb hea pakkumine ja aktsionärid on rahul selle hinnaga, mis nad järgmise tehinguga saavad. Tema sõnul võiks Blackstone olla hea näide teistele välisinvestoritele, kes veel kahtlevad, kas tasub siia investeerida.

Peeter Koppel, SEB privaatpanganduse strateeg

Blackstone võib Luminori teha rahaks IPOga

Blackstone on kõva tegija, Blackstone on agressiivne tegija. Private equity kui selline tähendab seda, et ostetakse midagi, lüüakse see läikima, tehakse see efektiivseks ja müüakse maha, näiteks IPOtatakse.

Võrdleb Olympicuga

Luminori börsile minekut uus suuromanik Heina sõnul tingimata ei tähenda. „Me näeme ühte vastupidist näidet, kus aktsionär tuli Olympicusse ja võtab hoopis aktsiad välja ja Eesti Telekomi puhul me nägime sama, kus aktsiad viidi börsilt minema. Nii et see ei pruugi olla nii, et tulevad aktsiad börsile.“

Hein ei osanud öelda, kas Blackstone ise võiks olla erainvestorile hea investeering, kuna ta ei ole seda lähemalt jälginud. „Pigem sellele, kes otsib oma rahale hajutatust ja arvab, et võiks ka kuhugi investeerimise ja finantsi poolele panna, siis äkki ta on tõesti hea.“

Luminor teatas täna strateegilisest partnerlusest konsortsiumiga, mida juhib investeerimisfond Blackstone Group L.P. Tehingu tulemusel omandavad Blackstone’i erakapitali investeerimisfondid Luminoris 60% suuruse osaluse. Luminori senised omanikud Nordea Bank AB ja DNB Bank ASA säilitavad kumbki 20protsendilise osaluse. Blackstone investeerib Luminori 1 miljard eurot, teatas Luminor.

1985. aastal asutatud USA investeerimiskontsern Blackstone Group on turuliider alternatiivsete investeeringute – kinnisvara, erakapitali fondide, riskifondide ja laenude väljastamise – vallas.

Hetkel kuum