Kui palju spioonid teenivad?

Deniss Metsavas  Foto: TAIRO LUTTER
Pille Ivask • 15. september 2018 kell 10:20

Maailma tippspioonid teenivad miljoneid, kuid on ka neid, kes väidetavalt pole mingit rahalist kasu saanud.

Septembris kinni peetud ja riigireetmises kahtlustatavad Deniss Metsavas ja tema isa Pjotr Volin edastasid väidetavalt Eesti riigisaladusi ja salastatud välisteavet Venemaa Relvajõudude Kindralstaabi Luurepeavalitsusele (GRU). Andmete edastamine käis vähemalt viis aastat ja väidetavalt said mehed tegude eest rahalist tasu.

Kui suur võis olla Metsavasele ja Volinile maksud raha ja kuidas neile üldse tasuti, ei ole teada.

Äripäev vaatas, kui palju on teeninud maailma luuretipud ja tuntuimad vahele jäänud spioonid.

Venemaa president Vladimir Putin (keskel) ja FSB juht Aleksander Bortnikov.   Foto: EPA

Reutersi teatel avaldas Venemaa 2010. aastal, et FSB juht Aleksander Bortnikov teenib aastas 4,7 miljonit rubla, mis on üle 20% rohkem kui teenisid toona näiteks president Dmitri Medvedjev ja peaminister Vladimir Putin.

Aldrich Ames

Aldrich Ames kinnipidamise päeval.  

1994. aastal spionaažis süüdi mõistetud maailma tuntumate spioonide hulka kuuluv Aldrich Ames tekitas USA-le suurt kahju. Üheksa aasta jooksul avaldas Ames Nõukogude Liidule iga nende agendi nime, kes USA kasuks topeltmängu mängis. Amesi töö oli talle tulus – ta on teadaolevalt üks enim teeninud spioone USA ajaloos, teenides kokku enam kui 4 miljonit dollarit.

Foreign Policy kirjutab, et Amesi motivatsioon näis olevat üksnes rahaline ja ta oli harjunud elama lustlikku ja külluslikku elu. Viimast ka sageli seetõttu, et Amesi armastatu oli luksusest sõltuvuses.

USA maksis Amesile aastas palka 60 000 dollarit, ent sellest hoolimata sai mees endale lubada enam kui pool miljonit dollarit maksnud maja Arlingtonis Virginia osariigis. Mees sõitis 50 000 dollarit maksva Jaguari luksusautoga ning tema igakuised krediitkaardi tagasimaksed ületasid märkimisväärselt tema igakuist ametlikku sissetulekut.

Clayton Lonetree

Clayton Lonetree on esimene USA mereväelane, kes on USA vastases spionaažis süüdi mõistetud (1987. aastal). Nõukogude Liit maksis mehele Moskvas töötavate USA saatkonna töötajate nimede avaldamise eest vaid 2500 dollarit. Lonetree oli nõukogude spioon poolteist aastat ning teenis selle eest hinnanguliselt vähem kui 20 000 dollarit. Lonetree läks seitsmeks aastaks vangi.

David Boone

CNN kirjutab, et ameeriklane David Sheldon Boone astus 1988. aasta oktoobris sisse Washingtonis asuvast Nõukogude Liidu saatkonnast ning pakkus end spiooniks. Arvatavalt teenis ta umbes 20 000 dollarit aastas. Boone oli Nõukogude Liidu spioon kokku kolm aastat ja pandi vangi 1999. aastal.

Noshir Gowadia

Noshir Gowadia on spioneerinud suisa mitme riigi heaks. Meest süüdistati salastatud andmete müügis Hiinale ja lisaks veel Saksamaal, Iisraelis ja Šveitsis tegutsevatele eraisikutele. Hiinale müüs ta andmeid alates juulist 2003 kuni juunini 2005 ja talle maksti sel ajal hinnanguliselt 100 000 dollarit, vahendab CNN. 2011. aastal mõisteti ta 32 aastaks vangi.

Ana Montes  

Ana Montes

USA kaitseluurekeskuse kunagine vanemanalüütik Ana Montes mõisteti 2002. aastal süüdi spionaažis Kuuba heaks. Naine pandi 25 aastaks vangi. CNN kirjutab, et Kuuba ei maksnud Montesele tema töö eest.

Robert Hanssen

Endine FBI agent, kes töötas Nõukogude Liidu ja hiljem Venemaa heaks aastatel 1979-2001. USA justiitsministeerium on öelnud, et tegu on ilmselt ühe suurema luurekatastroofiga USA ajaloos. Hanssenile määrati 15-kordne eluaegne vanglakaristus.

Tema tabamiseks tuli mängida topeltmängu. FBI maksis KGB agendile 7 miljonit dollarit, et too annaks üle faili, millest sai sõrmejälgede ning hääleanalüüsi abil välja selgitada, et andmeid on lekitanud Hanssen.

FBI agent Robert Philip Hanssen.  

Mees peeti kinni 2001. aastal tema Virginia osariigis asuvas kodus ning teda süüdistati USA luuredokumentide müügis Nõukogude Liidule ja selle õigusjärglasele Vene Föderatsioonile. Süüdistuse järgi teenis Hanssen dokumentide müügist 1,4 miljonit USA dollarit, samuti anti talle tema töö eest teemante.

Hetkel kuum