Eestis on viis tarka linna. Kas tead, millised?

Viljandi tahab kuuluda tarkade linnade hulka.  Foto: Shutterstock
Äripäev • 19. september 2018 kell 11:49

13. septembril Tartusse esimesele tarkade linnade võrgustiku avakohtumisele kogunenud viis Eesti omavalitsust leidsid, et energiasäästu ja targa linna põhimõtete rakendamiseks on vaja omavalitsuste koostööd ja kogemuste vahetamist, teatas Tartu linnavalitsus.

Avakohtumisel Tartu Loodusmajas osalesid Tartu, Viljandi, Paide, Elva ja Türi omavalitsuse esindajad. Kohal olid ka Tallinna Energiaagentuur ning mitu Tartu targa linna suurprojekti SmartEnCity partnerit: Tartu Regiooni Energiaagentuur, targa linna klaster Smart City Lab, Balti Uuringute Instituut ja Telia.

Kohtumisel lausus avasõnad Tartu abilinnapea Raimond Tamm, kes avaldas lootust, et algatusega luuakse pinnas koostööle ambitsioonikate Eesti omavalitsuste vahel.

Seejärel tutvustas Tartu Regiooni Energiaagentuuri esindaja Marek Muiste targa linna kontseptsiooni. Muiste sõnul vähendab tark linn oma tarbimist kaasaegsete nutitehnoloogiate abil. "See, et ühistranspordi kasutajad näevad peatustes tabloodelt busside saabumise täpset aega ja saavad niiviisi oma liikumist paremini planeerida, on osa targa linna arengust. Tulevikus saab targa maja elanik sama lihtsalt infot oma kütte, elektri ja vee tarbimise kohta korteris asuvalt tabloolt või nutiseadmest."

Järgmiste sammudena plaanitakse võrgustiku edendamiseks ühiselt kokku leppida teemavaldkonnad, mida lähemalt arutada. Eesmärgiks on kohtuda kaks-kolm korda aastas. Teine kohtumine korraldatakse veel sel aastal.

Sarnased võrgustikud plaanitakse luua ka teistes Euroopa riikides, sealhulgas rahvusvahelise suurprojekti SmartEnCity partnerlinnades Sønderborg (Taani), Vitoria-Gasteiz (Hispaania), Asenovgrad (Bulgaaria) ja Lecce (Itaalia). See võimaldab Eesti võrgustikul saada osa valdkonna edusammudest kõikjal Euroopas.

Hetkel kuum