Väikelinna idee: noored ostku kinnisvara ja saavad osa raha tagasi

Kuigi Türi plaanib hakata eluasemesoodustusega uusi elanikke valda meelitama, on vallavolikogu esimehe Andres Einsoo sõnul Türil korteritest puudus.  Foto: Dmitri Kotjuh
Eliisa Matsalu • 24. oktoober 2018 kell 14:56

Türi vallavolikogu arutab homme eelnõu, mille vastu võtmisel makstaks uutele kinnisvara ostjatele tagasi kuni 20% vara hinnast.

Reformierakondlasest Türi vallavolikogu esimehe Andrus Eensoo sõnul on tegu vallavalitsuse koostatud eelnõuga ja peamiselt on see suunatud noortele - nii neile, kes tuleksid Türile elama mujalt Eestist kui ka Türi noortele, et nad kodukandis püsiksid. Türil on võimul Isamaa erakond.

„Ega kinnisvara siin eriti likviidne ei ole ja selleks, et pankadel oleks lisatagatis laenuandmiseks olemas, siis mõtlesime, et selline eluasemetoetus võiks olla,“ rääkis Eensoo.

Vastakaid arvamusi on palju

Kas ja millisel kujul idee vastu võetakse, selgub homme õhtuks. „Vastakaid arvamusi on palju. Mõeldakse, kas on üldse vaja või siis, et teeks hoopis palju laiema toetuse,“ tunnistas Eensoo.

Praegusel kujul on idee selles, et kui ostetavasse korterisse või majja jäädakse elama vähemalt viieks aastaks, maksab omavalitsus ostetud kinnisvara hinnast kuni 20% tagasi. Maksimaalne toetus oleks 8000 eurot.

Eensoo sõnul tuli idee sellest, et Türi valda ja selle lähedale tuleb mitmeid suuri investeeringuid, mis vajavad ka töökäsi. E-Piim kavatseb ehitada tehase Paide lähedale ja Türi külje alla ehitab tõsteseadmete tootmistsehhi Konesko. Viimane peaks Eensoo sõnul tooma juurde umbes sada uut spetsialistidele mõeldud töökohta.

Eensoo lisas, et tahaks toetata just nooremaid inimesi, kes tuleksid Türile terve perega.

Eensoo sõnul on Türil samas kinnisvarast puudu. „Kinnisvaraeksperdid on öelnud, et kinnisvara hind on siin kahekordistunud, ruutmeetri hind on tõusnud 300 eurolt 600 peale,“ rääkis ta.

Türi vald ehitab Kredexi toel linna ka üürimaja.

Väikelinnad on varemgi uute elanike meelitamiseks erinevate ideedega lagedale tulnud. Näiteks kirjutas kaks aastat tagasi Põhjarannik, et Vaivara vald ja Narva-Jõesuu linn meelitavad uusi elanikke lubadusega, et registreerunute vahel loositakse välja auto ja teised auhinnad.

Hetkel kuum