Äripäev • 1. november 2018 kell 8:35

Roosna-Alliku kalakasvanduses avastati kalataud

Avastatud taud inimestele ohtlik ei ole  Foto: Reuters/Scanpix

Järvamaal leiti Neli Elementi OÜ Roosna-Alliku kalakasvanduses kaladelt kalataud, mis tähendab, et kasvatus tuleb ajutiselt sulged

VTA Järvamaa keskuse juhataja Andrus Leisi sõnul kehtestati haiguse leviku tõkestamiseks OÜ Neli Elementi kalakasvatusele kuni epidemioloogilise uuringu tulemuste selgumiseni esialgsed piirangud.

„Kalakasvatuses tuleb jälgida bioohutusmeetmeid ning kalade ja võimaliku saastunud inventari ning sööda välja viimine kasvandusest on keelatud. Epidemioloogilise uuringu tulemustest lähtuvalt selgub, kas on vaja täiendavaid kitsendusi ning abinõusid,“ ütles Leis ameti pressiteate vahendusel.

Kalade vereloomeorganite infektsioosse nekroosi (IHN) puhul on tegemist viirushaigusega. IHN esineb vikerforellil ning teistel lõhelistel ning kahjustab enamasti noori lõhelisi. Viirus nakatab igas vanuses kalu ning need jäävad viiruse kandjateks. IHN on laialt levinud kõikjal maailmas, sh Põhja-Ameerikas, Kesk- ja Lõuna-Euroopas, Kaug-Idas ja Venemaal Karjalas ja meie naabritel Soomes.

IHN viirushaigusega nakatunud kalu on lubatud tappa inimtoiduks, tingimusel, et neil puuduvad taudile viitavad kliinilised tunnused ja patoloogilised muutused.

Haiget kala pole võimalik ravida. Haigusest vabanemiseks tuleb kogu kasvanduse kalad hukata ja uutega asendada. Selleks tapetakse kalad (võib suunata inimtoiduks) ja kalakasvanduses tehakse pesu ning desinfektsioon. Mõneks ajaks jäetakse kalakasvandus tühjana seisma.

Neli Elementi tegeleb vikerforelli kasvatamise ja soolatud vikerforellimarja tootmisega Roosna-Alliku kalakasvanduses, Järvamaal. Elus kaubakala turustatakse ligikaudu 15 erinevale õngitsusteenust pakkuvale ettevõttele, olles selles valdkonnas Eesti juhtiv tegija, seisab ettevõtte majandusaasta aruandes. Soolatud forellimarja klientideks on restoranid ja poed.

Ettevõte teenis mullu 270 000 euro suuruse käibe juures 7800 eurot kasumit.

Hetkel kuum