Eliisa Matsalu • 16. november 2018 kell 17:36

Michal: kaardimajake pudenes katki

Reformierakonna juhatuse liige Kristen Michal  Foto: Andras Kralla

Reformierakonna juhatuse liige Kristen Michal ei jäänud valitsuse ja peaministri Jüri Ratase kritiseerimisel tagasihoidlikuks. Tema sõnul on Ratas suur ebaõnnestuja, kes kannab tänase valitsuskriisi ees vastutust.

„Riigi juhtimine on juba pikalt pausil, tsiteerin siin Jevgeni Ossinovskit. Sisulisi, tulevikku vaatavaid otsuseid Keskerakonna domineeritavast valitsusest ei tulnud,“ kommenteeris Michal eile pärastlõunal lahvatanud valitsuskriisi. Ta sõnas, et tänaseks tülitsedes koostööd lõpetava valitsuse pärandiks jääb 340 miljoni maksuraha Lätti viimine, seisma pandud riigi reformimine ja bürokraatia lõikumine ning näiteks keerukas astmeliselt tõusev maksusüsteem, kus õpetaja, meditsiinitöötaja või pensionär sai kõrgema maksumääraga mõõdetud. „Kohane on vana ütlus – kui enne ei teinud nad midagi, siis nüüd ei tee nad sedagi. Äkki ongi hea?“ märkis ta.

Michali sõnul peaks praegu valitsuse töövõimetuse ja koostöötuse eest vastutama peaminister Jüri Ratas. „Tema on suur ebaõnnestuja. Tal ei õnnestunud olla sisuline autoriteet, ehkki punane vaip oli armas nii Eestis kui välismaal ning jättis külma kätte oma valitsuse välisministri,“ rääkis ta.

Michal märkis, et Ratase ümarad vastused ning stiil, mis töötab tänavakampaanias, kus sisulisi mõtteid harva vaja, ei valmistanud teda ette ega aidanud valitsuse juhtimisel. „Piisas vaid kergest tuuletõmbest, kui kaardimajake, mille vundamendiks oli vale seisak, pudenes katki,“ ütles ta. Tema sõnul mõõdetakse peaministrit, nagu teisi juhte, kriisidega, kuid Ratas vuhises lati alt läbi. „Küsige endalt, et mis oleks, kui Eestil oleks tõsisem kriis ja selline meeskond peaks seda lahendama?“ põrutas ta.

Mis saab siis, kui valitsus kukub ja milliseid koalitsioonivõimaluse kombinatsioone näha võib, Michal spekuleerida ei soovinud. „Tänase parlamendikoosseisu juures on võimalus vahevalitsuse tekkeks. Millises koosseisus, võite 101 piires arvutada, kuid isiklikult ei pea ühte kombinatsiooni teisest tõenäolisemaks ja spekuleerida ei taha,“ ütles ta. Tema sõnul on vahevalitsusega sama loogiline stsenaarium see, et Reformierakond saab kolme kuu pärast uue mandaadi, et vahetada Keskerakond välja. „Umbusaldamine ja kahe tee vahel valik sõltub sellest, kuidas otsustavad erinevad erakonnad lähinädalatel käituda,“ ütles ta. Reformierakond arutab tema sõnul valitsuskriisi esmaspäeva hommikul fraktsiooni kogunemisel.

Hetkel kuum