Eesti Pank: bitcoini hinnana on võimalik ette kujutada nii 100 kui ka 100 000 dollarit

Täpselt sama hästi on võimalik ette kujutada bitcoini hinnana nii 100 kui ka 100 000 dollarit, ütles Eesti Panga asepresident Madis Müller.

Madis Müller leiab, et krüptovaradel on Eestis maksevahendina ilmselt raskem läbi lüüa.  Foto: Andras Kralla

Äripäev palus Eesti Pangalt kommentaari krüptoraha asjatundja Asse Sauga ennustusele, et bitcoin maksab kindlasti ühel päeval 100 000-200 000 dollarit. Ühtlasi leidis Sauga, et mitmes riigis (nt Brasiilia, Venezuela) on bitcoin kohalikust valuutast mõistlikum kasutada, sest oma raha ei suuda väärtust hoida.

Järgneb Eesti panga asepresidendi Madis Mülleri vastus.

"Keskpangana me ei prognoosi valuutakursse, aktsiate või muude finantsvarade hindu ja veelgi vähem söandaksime ennustada krüptovarade hinnamuutusi. Bitcoini nii-öelda õiglast väärtust ei ole võimalik hinnata, kasutades tavapäraseid finantsvarade väärtuse hindamise meetodeid. Bitcoini väärtus ei ole otseselt millegi ega kellegi poolt tagatud ning ta ei tooda omanikele ka mingit rahavoogu. Seega sõltub bitcoini hind üksnes sellest, kui suures mahus seda parasjagu osta ja müüa soovitakse. Täpselt sama hästi on võimalik ette kujutada bitcoini hinnana nii 100 kui ka 100 000 dollarit.

On üsnagi ootuspärane, et bitcoini ja teiste krüptovarade kasutamiseks raha alternatiivina on huvi suurem inimestel, kes ei saa või ei soovi usaldada tavavaluutat ja ametlikke institutsioone. Kui Venezuelas puudub hüperinflatsiooni tingimustes inimestel ligipääs välisvaluutadele, siis võib seal tõesti olla mõistlik arveldada bitcoinides või leida muid võimalusi kiiresti väärtust kaotava tavaraha mittekasutamiseks. Stabiilsete valuutaga ja tõhusate maksesüsteemidega riikides, kuhu õnneks kuulub ka Eesti, on krüptovaradel maksevahendina ilmselt raskem läbi lüüa."

Hetkel kuum