Äripäev • 25. jaanuar
Jaga lugu:

Browder võib Nordea rahapesu uurimiseks otsida abi Ameerikast

Bill Browder Hollandis.  Foto: EPA

Hermitage Capital Managementi üks asutaja Bill Browder, kes on viimased kümme aastat pühendanud asitõendite kogumisele Euroopa pankades toimunud võimaliku rahapesu kohta, ütles, et kui Euroopas uurimine ei edene, viib ta asja Ameerika Ühendriikidesse.

Browderi kogutud asitõendid on mänginud suurt rolli Danske rahapesu asjas, mida nüüd uuritakse ametlikult Taanis, Eestis ja USAs ning ka investorid on valmistumas kohtuasjadeks, mis võivad pangale tähendada miljardite dollarite suuruseid trahve. Kuna sel suunal asjad liiguvad, on Browder nihutanud fookuse Nordea peale, kus ta kahtlustab umbes 400 miljoni dollari musta raha liikumist.

Rahapesu Nordeas

„Seda peab veel uurima, kuhu see raha täpsemalt läks,“ vahendab Browderi sõnu Nordea kohta Bloomberg. „On vaja ainult, et riigid asja käsile võtaks, ja näeme edusamme. Ühel või teisel viisil me peame teada saama, kuhu see raha läks. Muidu on need inimesed oma kuritegudega puhtalt pääsenud.“ Browderi esitatud materjale Nordea kohta vaatavad praegu üle Soome uurijad, kuid ametlikku juurdlust ei ole veel alustatud. Taani veel mõtleb, Rootsi on teatanud, et uurimist ei algatata.

Kui Põhjala riigid ei algata Nordea vastu uurimist, kavatseb Browder enda sõnul pöörduda USA poole. Sealt saab ta enda sõnul kindlasti abi Nordea korrespondentpankade kaudu, et näha raha liikumist. Samal viisil on Browder varemgi leidnud osa liikunud mustast rahast, mis läbis New Yorgi korrespondentpanku, rääkis ta. „Me ei ole veel vastu seina jooksnud,“ rõhutas ta.

Nordea riskijuht Julie Galbo ütles, et kui Browder leiab uut infot, on neil hea meel seda näha. Ta lisas, et Nordea vahetab infot ainult ametivõimudega.

Nii Danske kui ka Nordea on öelnud, et töötavad võimudega selle nimel, et uurimine oleks edukas. Lisaks on mõlemad teatanud, et tõhustavad rahapesuvastaseid süsteeme.

Investoritel meel must

Jaanuaris teatas Browder, et tal on infot, et ka Prantsusmaa võib alustada uurimist Danske asjas. Lõpuks pahandas see väga investoreid, sest teade ajas börsi paanikasse, aga mingit erilist uudist Danske ja Prantsusmaa kohta vähemalt investorite meelest tegelikult polnud. Browder vastas kriitika peale, et teda börsidel toimuv ei huvita, teda huvitab, et õiglus jalule seataks.

Vaata seoseid nende isikute ja firmadega:
Jaga lugu:
Hetkel kuum