Allan Rajavee • 29. jaanuar 2019 kell 10:33

Oleg Gross: minu panused on läinud õigetele kaartidele

Oleg Gross oma OG Elektra valdustes Tobia külas Rakvere külje all.  Foto: Andras Kralla

Sel aastal saavad presidendilt Valgetähe teenetemärgid Eesti kultuurielu toetanud ettevõtjad Heiti Hääl, Oleg Gross ja Tiit Pruuli. Kõik ütlevad kui ühest suust, et kultuurielu toetamine peab jätkuma ning koostöö ettevõtjate ja riigi vahel muutuma tõhusamaks.

Alexela Grupi suuromaniku Heiti Hääle jaoks oli Valgetähe III klassi teenetemärgi saamine üllatus. „Võin kõlada küll rumalalt, aga ma pole kunagi teenetemärkide peale mõelnud,“ tunnistas Hääl uudist kuuldes. Heiti Hääl sai teenetemärgi ühelt poolt ettevõtluse edendamise, aga ka kultuurisündmustele raha andmise eest.

Nimelt on Hääl pannud õla alla Narva Aleksandri kiriku taasavamisele, Saaremaa Ooperipäevadele ja Pimedate Ööde Filmifestivalile. „Eesti kultuurielus peaks riik, kohalik kogukond ja ettevõtjad leidma ühisosa ja suutma ühisprojekte ellu viia,“ ütles Hääl. Ta selgitas, et kui igaüks ajab oma projekti, siis ei jõuta efektiivse tulemuseni. „Ettevõtja on riigile, omavalitsusele ja kogukonnale hea partner, kes paneb asjad vähe kiiremini käima, kuna meie jaoks on aeg raha,“ märkis Hääl. „Istumine ja e-kirja ootamine pole ettevõtja jaoks lahendus,“ lisas ta.

Pruuli: juubeli traditsioonid võiksid jätkuda

EV100 juhtrühma kuuluv ettevõtja Tiit Pruuli ei saanud salata, et Valgetähe III klassi teenetemärgi saamine tekitab uhke tunde. „Loomulikult on hea tunne, kui seda tööd, mida oleme kolleegidega viimased neli aastat Eesti Vabariigi juubeli korraldamiseks teinud, tunnustatakse,“ ütles Pruuli. „Ega palju suuremat au kui selline äramärkimine Eesti riigis pole. Kuna Eesti riik mulle nii kallis on, siis olen loomulikult uhke,“ ütles Go Groupi nõukogu liige

Ettevõtja Tiit Pruuli sõnul võiksid pärast EV100 juubelisündmustega sündinud positiivne rahvusluslik vaim ka tulevastel kümneditel jätkuda  Foto: Sander Ilvest/Postimees/Eesti Meedia

Pruuli sõnul mõtleb EV100 juhtrühm praegu sellele, kuidas juubeliaastatel alanud traditsioonid jätkuksid ka tulevatel aastatel. „Kas või eestlastele oluliste sümbolmonumentide sallitamine 24. veebruaril, mis läks väga hästi," ütles Pruuli.

Tema hinnangul peab säilitama ka hoo sisse saanud kultuurieksporti. „Seda lainet, mis Eesti kultuuril praegu maailmas on, ei tohi kindlasti maha magada,“ toonitas Pruuli.

Teisalt märkis ta, et EV100ga on saabunud Eestisse positiivse rahvusluse tunne. „Näeme praegu tähistades Vabadussõja aastapäevi, kuidas inimesed tulevad Puka, Elva ja Tartu jaamades soomusrongile „Wabadus“ sadade kaupa vastu. See on hea ja targa rahvusluse tunne ning kui me seda suudame elus hoida, siis ehk see ongi praegu kõige tähtsam,“ rääkis Pruuli.

Oleg Gross: panustage õigetele tegijatele

OG Elektra juhatuse liige Oleg Gross sai Valgetähe IV klassi teentemärgi aastatepikkuse motospordi toetamise eest. Gross on kaasa aidanud mitme rallisõitja karjäärile ja rajanud rahvusvahelistele standarditele vastava Kehala ringraja.

Gross oli teenetemärgi saamisest üllatunud, kuna viimastel aastatel pole tema hinnangul ettevõtjaid piisavalt märgatud. „Ma kindlasti ei arvanud, et mina sinna alla mahuksin, mistõttu oli see üllatus,“ tunnistas Gross.

Autosportlaste toetamine võib olla Grossi sõnul tänamatu töö – toetatavaid on palju, kuid vähesed jõuavad maailmaklassi. „Mul on vedanud, et minu panused on läinud õigetele kaartidele,“ leidis Gross.

Suurettevõtja sõnul tuleks lähiaastail märgata rohkem noori autosportlasi, kellel on päriselt võimalus pääseda tippu. „Autospordis on viimastel aastatel tekkinud selline asi, et noored mehed arvavad, et tore on põristada, kuid see on niivõrd kallis spordiala, kus maailmapilti pääsemiseks lihtsalt töökusest ei piisa,“ ütles Gross.

Hetkel kuum