Kristjan Pruul • 12 märts 2019

Euroopa Liit tegi Brexiti heaks viimase vastutuleku

Theresa May ja Jean-Claude Juncker eile öösel pressikonverentsil.  Foto: AFP/Scanpix

Euroopa Liit tegi esmaspäeva öösel hea tahte märgiks Suurbritanniale viimase järeleandmise, millega aidata britte Euroopa Liidust lahkumise leppele alla kirjutama.

Täna Ühendkuningriigi parlamendile taas lahkumislepet presenteeriv peaminister Theresa May saab öelda, et on Euroopa Liidu käest saanud kinnituse, et niinimetatud Iiri varulahendus ei tähenda võimalust, et Suurbritannia jääb igaveseks euroliidu tollitsooni.

"Kui selgub, et Euroopa Liit ei tegutse tollitsooni ja Iiri lahenduse osas heas usus, siis saab Suurbritannia selle vaidlustada," ütles Theresa May eile öösel reporteritele. Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker ütles omalt poolt, et see on ka viimane tõlgendus, mis lahkumisleppele tehakse ning brittidel on viimane võimalus otsustada, kas lahkuda Euroopa Liidust või mitte.

Iseenesest ei ole "järeleandmine" midagi uut, sarnase kinnituse andis Euroopa Liit varem ka ametliku kirja vormis. Iseasi, kas kinnitus Iiri varulahenduse ajutisusest ka briti euroskeptikuid veenab. Teiseks ei too see veel mingit lahendust Iiri piiriküsimuse nõiaringile ning eeldab, et lähema paari aasta jooksul mingi muu lahendus ikkagi leitakse.

Mis saab edasi?

Suubritannia parlament hääletab täna õhtul taas selle üle, kas kiita brittide lahkumislepe heaks või mitte. Juhul, kui see peaks läbi kukkuma, hakatakse homme hääletama selle üle, kas küsida Euroopa Liidult lahkumiseks ajapikendust.

Suurbritannia peaks Euroopa Liidust lahkuma 29. märtsil. Kui selleks ajaks lepet vastu ei võeta või ajapikendust ei küsita, siis toimub ilma leppeta Brexit, mille tagajärjed võivad leppes kirjapandu puudumisel olla majandusele oluliselt rängemad.

Mis on Iiri varulahendus?

Iirimaa ja Suubritanniale kuuluva Põhja-Iirimaa vahel ei ole füüsilist piirikontrolli, see on ka oluline osa Suure Reede leppest, millega Iirimaa staatuse pärast võitlevad vaenupooled Euroopa pinnal käinud sissisõjale lõpu tegid. Piiri puudumine tähendab Euroopa tolliliidu seisukohast seda, et mõlemal pool seda kontrollita piiri peavad kehtima sarnased seadused, sest muidu ei ole tolliliidul mõtet.

Põhja-Iirimaa ja ülejäänud Suurbritannia vahel ei ole samuti mõistagi piiri ja sellise piiri tekkimise on ette välistanud Põhja-Iirimaa radikaalsed unionistid. See tähendab, et kui seal piiri ei ole, siis ei saa ka Suurbritannias seadusandlus erineda Euroopa Liidu omast.

Selle probleemi lahendamiseks pandigi brittide lahkumisleppesse kirja, et kui paremaid lahendusi tulevikus ei leita, siis jääb Suurbritannia määramata ajaks Euroopa tolliliitu edasi ja mingeid omi seadusi selles suhtes vastu võtta ei saa. See omakorda ajas tagajalgadele Theresa May parteikaaslased, kes sellisele leppele alla kirjutamast keeldusid.

Hetkel kuum