Liina Laks • 13 märts 2019

Rain Lõhmus vastas läbi lillede Indrek Neivelti kriitikale

Foto: Andras Kralla

LHV Groupi omanik Rain Lõhmus vihjas tänasel LHV aktsionäride koosolekul peetud kõnes Indrek Neivelti kriitikale pankade liiga suure kasumi kohta, kui vastas väljamõeldud lugejakirjale.

Rain Lõhmus rääkis LHV aktsionäride koosolekul, et masendust on panganduses ja maailmas viimasel ajal palju ja inimesed on juba liiga tõsised. Oma kõne ehitas ta üles lõbusamalt, vastates erinevatele "lugeja kirjadele", mille oli ise välja mõelnud.

Üks väljamõeldud tegija oli lugeja Indrek, kes oli oma kirjas teada tahtnud, miks lastakse Eesti pankadel teenida röövellikke kasumeid – kas LHV ei tahaks sotsiaalseks pangaks hakata?

„See küsimus on 15 aastat hiljaks jäänud! Kui tol ajal koos Kaur Kenderiga raamatut kirjutasime, arvutasin välja, et Hansapanga kasum oli 2% Eesti SKTst ehk ühe nädala aastas pidi eestlane Hansapangale teoorjust tegema,“ rääkis Lõhmus, kelle sõnul on siinsete pankade kasum praegu ca 1% SKTst. „Viimase paari aasta jooksul on mitmed suured tublid pangad pillid kotti pannud – polnud ikkagi kasumlikud,“ viitas Lõhmus Danske ja teiste lahkumisele.

Mingit seadusemuudatust Lõhmus ei taha: "Pole vaja tekitada mingeid mõttetuid samme, aeg ise paneb asjad paika.“

Indrek Neivelt on viimasel ajal rääkinud, et Eesti kahe suurema, Rootsi kapitalile kuuluva panga kasum on Eestis liiga suur. Swedbanki ning SEB kasum on veidi üle 1 protsendi Eesti sisemajanduse kogutoodangust, dividendid ka üle 1% SKTst. „See, mis me teenime, kantakse kahe tehinguga riigist välja,“ ütles Neivelt. „Oma kodus teenivad nad kaks korda vähem,“ lausus ta.

Pikemalt saab LHV aktsionäride koosolekust lugeda täna ilmuvast investor Toomase kommentaarist.

Hetkel kuum