Äripäev • 7. mai 2019 kell 8:02

Soome gaasiühendus läheb käiku aasta lõpus

Eleringi arendatav Soome gaasiühendus valmib aasta lõpuks  Foto: Andras Kralla

Eesti-Soome rajatav gaasiühendus Balticconnector on projekti praegust seisu arvestades alates 2020. aasta algusest valmis tööd alustama ning hakkab teenindama käivitatavat Soome-Eesti-Läti ühist gaasiturgu.

Balticconnectori ühenduse tehniliseks maksimumvõimsuseks on 81,2 gigavatt-tundi gaasi ööpäevas. Järgmise aasta kevadtalvisel perioodil on Balticconnectori turu käsutusse antavaks võimsuseks eelduslikult Eesti-Soome suunal 28,4-39 gigavatt-tundi gaasi ööpäevas ning vastupidisel suunal 42,2-58,5 gigavatt-tundi ööpäevas, teatas võrguhaldur Elering.

Soome, Eesti, Läti gaasituru maht on ligikaudu 40 teravatt-tundi aastas.

Kokkuleppe Soome-Eesti-Läti ühise piirkondliku gaasituru loomiseks sõlmisid kolme riigi süsteemihaldurid tänavu veebruaris. Selles fikseeriti ka süsteemihaldurite vaheline kompensatsioonimehhanism gaasi transiidiga seotud kulude ning sisendtariifidena laekuvate tulude jaotamiseks.

Kokkuleppe kohaselt liigub gaas Soome, Eesti ja Läti vahel alates järgmisest aastast ilma täiendavate kuludeta - kehtestatakse ühine gaasitariif gaasi impordil nendesse riikidesse ja kaotatakse piiriületustasud riikide vahel. See peaks turu muutma atraktiivsemaks potentsiaalsetele gaasimüüjatele ning tihedam konkurents peaks tagama tarbijale soodsama gaasi hinna.

Projekti kogumaksumus on 300 miljonit eurot, millest 206 miljonit rahastab Euroopa Liit.

Hetkel kuum