Üle 90 protsendi lääne firmadest pole Venemaalt lahkunud
Venemaa sissetungi järel Ukrainasse lubasid lääne firmad valjult seal tegevuse lõpetada, kuid vaid väike osa neist on selle lubaduse teoks teinud, vahendab CNBC.
See, mis juhtub Venemalt lahkumise järel: Coca-Colast vabaks jäänud riiulid on üle võtnud sihilikult sarnased kohalikud analoogid. Foto: Natalia Kolesnikova, AFP/Scanpix
Šveitsi St. Galleni ülikooli uuring puudutas G7 suurriikide ja Euroopa Liidu ettevõtteid. Eelmise aasta novembriks oli vähem kui 9% neist loobunud vähemalt ühest tütarettevõttest Venemaal. Uurimisrühm märkis, et neljandas kvartalis see number peaaegu ei muutunud.
Isegi kui tahta Venemaa sõjas osaleva Valgevene ärist väljuda, siis üle saja Eesti ettevõtja jaoks on see nüüd võimatu. Lukašenka valitsus keelab ebasõbralike riikide välisosanikel firmade osalusi võõrandada.
Viimasel nädalal on iga päev mitmed globaalsed ettevõtted ja organisatsioonid teatanud Venemaaga sidemete katkestamisest või koostööd vähendamisest. Investor Marko Oolo on koondanud paljud neist ühte suurde nimekirja.
Minski karastusjookide tehas on alates veebruari lõpust suurendanud kauba vedu Venemaale 50% võrra ja loodab pärast Ameerika Coca-Cola kadumist poeriiulid hõivata. Eksperdid ei välista, et Coca-Cola võib tema tooteid kopeerivad ettevõtted kohtusse kaevata.
Leedu päritolu nutikate äripindade arendaja Nordspace alustab avalikku võlakirjaemissiooni, millega kaasab kuni 3 miljonit eurot. Võlakirjad on tagamata ja fikseeritud intressimääraga 12% aastas, intressimaksed toimuvad kaks korda aasta. Võlakirjade lunastustähtaeg on 31. märts 2027.