Pangad võiks luua firmade tagaselja varastamise kaitseks e-hoiatuse

06. november 2008, 12:25

Advokaadibüroo Sorainen partner Karin Madisson kirjutab aripaev.ee õigusblogis, et pangad võiks luua firmade vargusevastase elektroonilise hoiatuse.

Äripäev on päevavalgele toonud mõningate sulide skeemid, kus tegelike omanike selja taga võltsitakse osanike otsus ning valitakse uus juhatus, tehakse selle alusel avaldus äriregistrile ja uus juhatus „kandib ära“ äriühingu vara.

Justiitsminister Rein Lang nimetab sellist tegevust nutikuseks öeldes riigikogu ees järgmist: „Eestlased on alati olnud väga uhked oma nutikuse üle ja tuleb tunnistada, et meie hulgas leidub inimesi, kes on nii nutikad, et suudavad dokumente võltsides omastada ka võõrast vara, sealhulgas terveid äriühinguid“. Reeglina tehakse dokumendi võltsimine alati eesmärgiga saada mingi eelis või omastada võõrast vara, aga võime seda siis ka ministri eeskujul nutikuseks nimetada.

Vägagi tervitatav on äriregistri uus teavitussüsteem, mille kaudu saab seotud isik (k.a. omanikud) tellida endale e-mailile automaatse teate ühinguga seotud avaldustest. Teade saadetakse seotud isikutele juba kandeavalduse esitamisel äriregistrile.

Puudutatud isikud, kellele saab teadet tellida:

a) ühingu äriregistrist nähtuvad osanikud/aktsionärid (kui Eestis registrisse kantud juriidiline isik, siis selle juhatuse liikmed);

c) nõukogu liikmed;

d) juhatuse liikmed.

Isikute teavitus läheb aadressile isikukood@eesti.ee või registrikood@eesti.ee ning äriregistris leiduvale e-maili aadressile. Teenuse saamiseks peab Riigiportaalis aktiveerima oma vastava postiaadressi, mida saab teha aadressil: https://www.eesti.ee/portaal/postisysteem.suunamistenimekiri

Seega saab omanik operatiivselt sekkuda, kui taotletud kanne on vale. Kuigi teavitussüsteemis on omad nõrgad kohad, on see siiski samm edasi ja hoiab kindlasti ära nii mõnegi kuritarvituse.

Kutsun siinkohal pankasid üles sarnast teavitussüsteemi juurutama, kus teatud summat ületavate ülekannete kohta oleks võimalik tellida info edastamine omanikele ja teistele juhatuse liikmetele, kes võib olla ei ole märgitud konto kasutajateks. Miks mitte ei võiks olla sarnane teavitus ka näiteks pangas esindusõiguse muutmise, laenu võtmise, tagatise andmise vms kohta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 19:14

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing