Mari Mets • 19. august 2015 kell 7:15

Gallon vett Ossinovski mainele

Mari Mets  Foto: Andras Kralla

Ameerika unelma eestivene versioonile on laskunud koletu korruptsioonipitser, kirjutab ajakirjanik Mari Mets.

Oleg Ossinovski on olnud seni nagu Ameerika unelma eestivene versioon – vedurijuht, kes tõusis riigi esimiljonäriks ja kasvatas üles kohaliku integratsiooni musternäidise. Kuid tema kuvandile tõmbab hulga vett peale seos korruptsiooniskandaaliga, mis kukutas ta maine sügavale sohu.

Läti ajakirjanduse viidete kohaselt leiti nende endise raudteejuhi Uģis Magonise 200 kilomeetrit tunnis Ikla poole kihutanud auto pagasnikust tuhat viiesajaeurost, mis pärit Ossinovskilt. Need väited on mässinud riigi rikkaima mehe Eesti viimaste aastate suurimasse korruptsiooniskandaali.

Kui karmid kahtlused paika peavad, eksis Ossinovski Eest ettevõtjatele andestamatul moel siinse ärikultuuri meeleheitliku püüde vastu näidata, et me oleme päris Põhjamaa - meie ärid ja kogu majandus on läbipaistvad, meid ei seo nõukogudeaegse altkäemaksulembusega enam miski, korruptsioon on Vene pärandi möödanik. 

Kaheksa aastat tagasi veetis Ossinovski konkurentsikuriteos süüdistatuna aega arestikambris. Hiljem on ta ajakirjandusele rääkinud, et see tõi talle närvivapustuse, peavalu, hunniku tablette. Selle kõrval tundub rahvusvaheline korruptsiooniskandaal tõeline närvišokk. Vahest just selle vältimiseks palkas Ossinovski omale Lätist tippadvokaadi, kes pole seni Ossininovski seotust tehinguga ümber lükanud, küll aga selle väidetava kasusaaja.

Läti kriminaalmenetluses Ossinovski kahtlusalune ei ole, ammugi pole teda süüdi mõistetud. Küll aga on tal küljes koletu korruptsioonipitser. Sotsid on ilma suurest toetajast, sest erakonna esimees Jevgeni Ossinovski, kes on kogu oma poliitikukarjääri jooksul pidanud tõrjuma süüdistusi Vene raha sissevoolu kohta tema parteisse, lubas, et tema isa ja erakonna vahel on juhe läbi lõigatud.

Hetkel kuum