19. mai 2016 kell 4:00

Euroopa läheb vaba turu vastu

Puitmajaliidu juhatuse esimees ja Mateki juht Sven Mats.  Foto: Raul Mee

Euroopa Komisjoni ettepanek ühtlustada lähetatud töötajate ja sihtkohariigi töötajate töötingimused kaitseb selgelt arenenumate riikide koduturge, kirjutab puitmajaliidu juhatuse esimees ja Mateki juht Sven Mats.

Euroopa Komisjoni soov ühtlustada lähetatud töötajate ja sihtkohariigi töötajate töötingimusi kannab selgelt nooti liikmesriikide siseturgude kaitseks. Idee on oma olemuselt tugevalt vastuolus Euroopa Liidu põhialustega, st tööjõu ja kapitali vaba liikumise põhimõtetega.

Selgelt on tegemist eesmärgiga kaitsta arenenumate riikide koduturgu ning võib eeldada, et nii ametiühingud kui ka sihtturgude valitsusorganisatsioonid püüavad selle nn ühtlustamisega tegelikult tekitada välisettevõtetele uusi tõkendeid turule sisenemiseks ning seal tegutsemiseks.

Konkurentsivõime väheneks märgatavalt

Lähetades Eestist töötajad välisriiki, tuleb meil lisaks palgakuludele tasuda veel päevarahad ja lähetuskulud (transport, kütus, elamiskulud). Sellega seoses oleks Eesti teenusepakkuja kulubaas kohalikega võrreldes oluliselt kõrgem ning sellest lähtuvalt konkurentsivõime tuntavalt madalam.

Puitmajasektori näitel võib tõdeda, et kuigi teenuse osakaal kogu ekspordi mahus on vaid 10–15% lepingu kogumahust, on teenuse osa praegu väga hinnatundlik ning selle hinnatõusuga muutuks Eesti puitmajatootjate kogutoode oluliselt vähematraktiivseks. Ehkki teenuse osa on puitmajade näitel marginaalne, omab see suurt mõju toote müügile ning mõjutaks oluliselt meie praegust ekspordivõimekust ja tõenäoliselt ei lubaks meil kasvada praeguses tempos ega raporteerida seniseid positiivseid ekspordikasvu numbreid.

Autor: Sven Mats

Hetkel kuum