Madis Müür • 10. mai 2017 kell 12:15

Ettevõtlushuumor börsile?

Madis Müür  Foto: Andres Haabu

Investoriteliidu omade seltskonnas ei julge isegi rahakotti taskust välja võtta, saati siis mõnesse nendega seotud ettevõtmisse oma raha panna, kirjutab investor Madis Müür rahaasjad.ee-s.

Mõni päev tagasi kurtsid ajakirjanduses kurikuulsad Investoriteliidu eestvedajad, et nende Medical Pharmacy Group OÜd ei lastagi börsile suurte ja asjalike ettevõtete sekka, finantsinspektsioon kiusab. Esimese hooga võikski mõelda umbes sinnapoole, et jälle need kurjad ametnikud ei lase ausatel ettevõtjatel elada, aga siis meenub, kuidas sellele seltskonnale meeldibki ennast üles puhuda, ja kui kõik ei õnnestu, siis süütut ohvrikest mängida. Tuttav muster nende puhul. Ei teagi Eestist börsi põhimõtete ja väärtustega rohkem vastanduvat ettevõtjate seltskonda kui Investoriteliit ja nendega seonduvad ettevõtted, kuhu nad reklaamide kaudu investeerimiskaugete inimeste raha suunavad.

Nimelt tahab Investoriteliit enda ühe eestvedaja Swen Uusjärve elukaaslasele kuuluva või kuulunud ettevõtte Medical Pharmacy Group OÜ (MPG) börsile viia. Börsil on iseenesestmõistetav investoritega kui võrdsete partneritega suhtlemine, igasuguse info täpne ja õigeaegne esitamine. Hea tava on, et seda tehakse ka enne börsileminekut, näiteks LHV hakkas enda kvartaliaruandeid rohkem kui kaks aastat ja aastaaruandeid avaldama lausa ligi kümnend enne IPOt. Meravita kaubamärgi all toimetav MPG pole seni ühtegi tulemust avalikustanud, möödunud aasta oma pole isegi veel esitatud ja nendega liigagi tihedalt seotud Investoriteliit ähvardas korduvate küsimuste peale mind hoopis kohtuga veidi üle poole aasta tagasi.

Uus tase finantshuumoris

Iseenesest oleks nende börsileminekuga tegu uue tasemega Eesti finantshuumoris, “igal-kevadel-küsime-investoritelt-dividendi” Baltikat lööks nad kindlasti pika puuga. Kujutan juba ette nende aktsionäride koosolekut: kõigepealt keegi räägib ümaramat juttu kui peaminister Jüri Ratas, ühtegi valukohta ei puututa, numbreid ei kommenteerita. Tegevjuhil on kaasas terve ports kohtukutseid, kus ainult nime asemel veel punktiirjoon. Sest noh, numbritest ja riskidest rääkimine on ju püha ja puutumatu Investoriteliidu/MPG/Meravita mustamine ja seda karistatakse kohtukutsega.

Kui keegi küsib midagi esimest korda, siis tuleb vastuseks ümar jutt. Kui keegi ikkagi tahab seda punkti täpsustada, siis küsitakse tema nime, pannakse see punktiirile ja antaksegi kohtukutse üle. “Kas on veel küsimusi?” Hea, et eestlased on sellised tagasihoidlikud ja vaiksed inimesed suurematel üritustel, mõnel teisel maal peaks suurem osa kohale tulnud aktsionäridest otse kohtupinki minema… Raha oleks neil ka seniseid arenguid vaadates vaja regulaarselt kaasata, et kunagi kauges tulevikus, meie lastelaste eluajal veel kommunismi, ptüi, kasumisse jõuda.

Kindlasti on paljud kuulnud Investoriteliidu tüütuid reklaame, kus investeerimiskauged inimesed kutsuvad uut raha nendega liituma. Nagu üks sõber investor tegi nalja, et kui juba Katrin Karisma nende kaudu investeerib, ju siis seal mingi iva peab olema. Meravitasse on algajate raha sisse pumbatud nagu Martin Repinski kitsefarmi PRIA toetusi, omajagu üle poole miljoni euro kindlasti. Paljudele meeldib võõrast raha põletada.

Tulemusi pole ollagi

Tulemused pole kummalgi kiita, mõlemal puhul on ette näidata olematu käive (MPG-l Q1 2017 umbes 10 000 eurot kuus) ja 2015. aastal tehti kuus kahjumit 20 000 euro jagu, vaevalt 2016 palju parem oli. Kuidas selliste numbrite pealt saab välja mõelda valuatsiooni, millega kaasata plaanitud 4,1 miljonit eurot, jääb täiesti arusaamatuks. Eks alguses ongi kahjumlikult tegutsemine tavaline, aga tegu pole siin mingi vähiravimi välja töötamisega, mille õnnestumise puhul käive taevasse lendaks. Sarnaseid terviselisandeid toodab üle maailma lugematu arv ettevõtteid, pole mingit ulme käibekasvu oodata.

Investoriteliit on ka ise öelnud, et neil on vaja raha kaasata tootearenduseks. Võtame aga arvesse, et neil on juba praegugi kümneid tooteid müügil, millest mitu on ka ravimitööstuses “revolutsiooni tegemas”. Kulunud väljend, mis seostub pigem humanitaarkallakuga ülikoolide maailmaparandajatega.

Igatahes neil on juba revolutsioonilisi tooteid müügil! Päriselt ka, koduleht ise ütleb! Milleks siis veel tootearendust juurde on vaja, kui sellised kahurid juba paukumas on? Revolutsiooni kõrval jääb mingi tühine tootearendus küll lahjaks. Sama mõttekäiku jätkates, kui revolutsiooniliste toodetega on õnnestunud sellel meeskonnal kõigest 10 000 eurot kuukäivet saada, kas on alust oodata, et tootearendust peaks aitama oluliselt tulemust parandada? Senised numbrid näitavad, et mitmesaja tuhande euro kulutamisel tootearendusse saab 10 000 eurot kuukäivet. Käivet, mitte kasumit! Hoopis käivet ja kahjumit, kasumist pole veel haisugi. Miks peaks arvama, et see suhtarv paraneb?

Revolutsioonilised tooted reklaamivad end ise, Tesla turunduskulud on nullilähedased. Paraku Meravita käibekasv revolutsiooniliste toodete olemasolu ei näita.

Rääkida ei juleta

Ühtlasi ei julgeks Meravita eestvedajate seniseid tulemusi vaadates pärast nende kodulehe sulgemist pikka aega samast arvutist isegi enda pangakontole sisse logida. Netist ei leia ühtegi tõestust nende positiivsete saavutuste kohta, kindlasti mitte investorite jaoks. Netist leiab infot ainult Uusjärve ja tema ettevõtte võlgnevuste kohta suurusjärgus 6 miljonit eurot.

Varem tegutsesid Investoriteliidu eestvedajad teiste kehade all sama asjaga, Swizzbankersi ja Swistbankersi nimeliste ühingutega kiirendati ettevõtete kasvu. Paraku nad ei ole julgenud ühegi teise ettevõtte nime mainida konkreetse küsimise peale. Üldiselt ettevõtte läbikukkumine ei ole midagi erilist, tuttavad edukad ettevõtjad räägivad sellistest asjadest ja saadud õppetundidest, nägu naerul. Kui aga ei julgeta rääkida, küllap siis tehti midagi väga valesti või siis need ettevõtted ei olnudki mõeldud edukaks saama. 

Põhimõtteliselt on Meravita juhtkonnal, enda väidete kohaselt kogenud juhtidel ja ettevõtjatel, avalikult ette näidata viimase vähemalt 6-7 aasta jooksul ettevõtluses ainult üks ettevõte, mille kahjum on kaks korda suurem kui käive. Ja see on nende parim tulemus, ainus, millest julgetakse rääkida! Ei ole toodud ka ühtegi põhjust, miks see seis Meravita puhul paranema peaks. Kes julgeks investorina nende paadis olla?

Ma ise ega ükski tuttav asjalik investor ei soovi ühessegi Investoriteliiduga seotud ettevõttesse investeerida ja nende seltskonnas ei julge – naljaga pooleks – isegi rahakotti taskust välja võtta. Tõepoolest ei tulnud üllatusena, et finantsinspektsioon nende taotlust rahuldanud ei ole. Hea töö, FI! Tegelikult lootsin isegi veidi, et nende ettevõtlushuumor börsile jõuab, siinsel stand-up- ja komöödiaskeenel oleks täiendust vaja küll. Elan kuidagi üle. Eks ta raske saab olema, aga proovin olla hetkes, elada päeva kaupa. Olge te ka tugevad.

Allikas: rahaasjad.ee

Hetkel kuum