7. aprill 2014 kell 5:14

Autorollo juhtum kahjustab juba ka uut valitsust

Nüüdseks pole vist ühelgi ettevõtte Autorollo saagat jälginul kahtlust, et keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus ja veel enam tema tipp-poliitikust abikaasa Rain Rosimannus olid selle praeguseks pankrotistunud veofirma asjade üle otsustamisega seotud rohkem, kui nad tunnistanud on. Mida enam juhtumit kohtus arutatakse, seda piinlikumaks lugu läheb.

Toimetuse hinnangul oleks keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus pidanud Autorollo skandaali tõttu juba tükk aega tagasi oma kohalt tagasi astuma, vähemalt kuniks kohus Autorollo juhtumit lahkab. Nüüd kahjustab tema ametis jätkamine juba uut koalitsiooni ja valitsust. Kohtuprotsessi peatsest jätkumisest – ja ilmselt seal kooruvatest uutest faktidest – hästi teadlik olnud ministril avanes valitsuse vahetumise käigus hea võimalus ministriametist taanduda. Nii aga ei juhtunud.

Poliitilise vastutuse võtmise ja avatult tõe rääkimise asemel pole poliitperekond Rosimannuse suhtumine avalikkuse õiglustundesse vahepeal oma üleolevust kaotanud. Avalikkuse suhtumine näib neile olevat nagu hane selga vesi. Et tegu on Reformierakonna kõrgete poliitikutega, pole ilmselt piisavalt mõjujõudu neid korrale kutsuda ka erakonnakaaslastel, isegi kui seda soovitaks.

Reformierakonna halliks kardinaliks peetav MTÜ Liberalismi Akadeemia tegevjuht ja ettevõtja Rain Rosimannus oli see, kelle käe all Reformierakonna ja sotsiaaldemokraatide koalitsioonilepe oma kuju võttis. Samal ajal aga kirjeldasid tema kahtlast tegevust Autorollos tunnistajad, kes ütlesid vande all sisuliselt välja, et osalesid Autorollo skeemis variisikutena.

Põhjusi piisavalt. Perekond Rosimannuse vastutamise põhjust pole vaja kaugelt ostida. Selleks on ühelt poolt nende ja skandaalse advokaadi Siim Roode roll võlausaldajate huvide kahjustamisel ning teisalt ka ministri varasem avalikkusele hämamine. Siim Roodet kutsus Autorollo asju korraldama Rain Rosimannus. Ning mõistagi hoidis Roode omakorda Rosimannuseid asjade käiguga pidevalt kursis.

Autorollo lugu sai alguse juba üle-eelmisel aastal, kui selgus, et perekond Rosimannus osales Väino Pentusele (Keit Pentus-Rosimannuse isa – toim) kuulunud veofirma Autorollo juhtimises aktiivselt ka siis, kui Väino Pentus enam firma omanik polnudki. Ettevõttes toimus näiline omanikevahetus ja skeemitamise tulemusena haihtus sealt märkimisväärselt vara. Seda siis, kui ettevõte oli juba esitanud pankrotiavalduse. Kõige suuremat kahju Autorollos toimunust kannatas riiklik sihtasutus KredEx.

Üha uued tunnistused. Eelmisel nädalal Harju maakohtus jätkunud protsess, kus arutatakse Autorollo pankrotitoimkonna esitatud ligi 580 000 euro suurust tsiviilhagi keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannuse, Rain Rosimannuse, advokaat Siim Roode, talle kuuluva firma Roode&Partnerid ning MAQS Law Firm Advokaadibüroo vastu, on toonud päevavalgele üha uusi seiku.

Muidugi on võimalik, et tunnistajate jutt sisaldab ka omajagu asjade endale soodsas valguses esitlemist. Nii suure juhtumi puhul on igaühel oma suuremad või väiksemad huvid mängus. Samas piisab aga juba ilmnenud faktidest, et Rosimannuste seotust Autorollo juhtumiga tõdeda. Isegi kui advokaat Siim Roode enda sõnutsi paljusid asju enam ei mäleta.

Ühegi kohtuasja puhul pole protsessi pikkus või lõpptulemus ette teada. Eriti kui tegemist on peaasjalikult osapoolte advokaatide omavahelise mõõduvõtuga. Loota aga sellele, et juhtunu avalikkuse mälus aja möödudes lõplikult tuhmuks, on naiivne. On selge, et Autorollo juhtum ei unune isegi kostjatele juriidiliselt positiivse tulemuse korral. Seda enam, kui asjaosalised katkematult võimust kinni hoiavad.

 

 

Autor: 1185-aripaev

Hetkel kuum