Piret Reiljan • 4. aprill 2014 kell 8:07

Variisikud: Roode andis korraldusi

Autorolloga seotud ettevõtte Renaldo Invest endine juhatuse liige Argo Hollo, kes oli arvatavalt variisik, ütles täna kohtus, et tegutses ettevõtte juhatuses Siim Roode korraldusel.

Erinevad tunnistajad on kohtus rääkinud, et Siim Roode tõid Autorollosse asju ajama Keit Pentus-Rosimannus ja Rain Rosimannus, kes palusid Autorolloga seotud isikutel teha koostööd Roodega. Sama on ilmnenud erinevatest kirjavahetustest. Roode hakkas Autorollo asju ajama 2010. aasta kevadel, mil Autorollo oli sattunud raskustesse. Aprillis 2010 sattus Väino Pentus haiglasse, siis sai Autorollo omanikuks Roode.

"Ma ei tea, kes oli Renaldo Investi omanik, kas Kaimo Räppo või Siim Roode," ütles kohtus Renaldo Investi endine juhatuse liige Argo Hollo. Räppo on MAQS büroo endine partner ja advokaat, Roode on seda senini. Hollo sõnul tundis ta Räppot Kommest Auto likvideerimise ajast. Kommest Auto oli Toomas Rüütmanni skandaalselt pankrotistunud ettevõte.

Teine Renaldo Investi endine juhatuse liige Martin Sillandi ütles täna kohtus, et Renaldo Investi omanik oli läbi mitme ettevõtte Kaimo Räppo. Mida juhatuse liikmena oli vaja teha, seda ütles Sillandi sõnul talle Siim Roode, samuti Räppo. Suuniseid sai Sillandi MAQS büroos.

Renaldo Investi omanikud Äriregistri andmeil olid erinevatel aegadel Hollo, samuti teised arvatavad variisikud Sillandi ja Volodymyr Protas. Räppo ja Roode avalikult ettevõtte omanike ega juhatuse liikmete hulgas ei figureerinud.

Ma ei olnud koostööaldis ja tahtsin liiga palju teada, see ei meeldinud Räppole ja Roodele, põhjendas Sillandi, miks tema Renaldo Investi juhatuse liikme kohalt tagasi kutsuti. Pärast seda tuli juhatusse Hollo. Sillandi sai enda sõnul iga kuu juhatuse liikme tasu umbes 1000 krooni.

Hollo rääkis, et Renaldo Investi juhatusse kutsus ta Siim Roode. Hollo sõnul ei tahtnud Roode ise Renaldo Investi juhatuses olla. Hollo kinnitusel ei teadnud ta ette, mida Renaldo Investis vaja teha on, kas likvideerida või midagi muud teha.

"Ma ei olnud selle protsessi aju," ütles Hollo. Küsimusele, kes siis "aju" oli, vastas Hollo, et tema ajas asju Siim Roodega.

Hollo meenutas kohtus, et kui ta Renaldo Investi tehingute pärast notaris käis, oli allkirjastamiseks mõeldud tehing ettevalmistatud ja tema nägi teist osapoolt tavaliselt esimest korda. Hollo sõnul ütles talle Roode, kui oli vaja minna notarisse. Hollo sõnul tundusid tehingud talle ausad ja ta ei osanud midagi karta. Ka Sillandi ütles, et kui tal tuli allkirjastada Renaldo Investi juhatuse liikmena leping, tehti seda MAQS büroos, leping oli ettevalmistatud ja teise poole poolt juba allkirjastatud.

"Ma ei näe skeemi lõppu ette, ma lendan," kõlas Hollo repliik kohtuistungil. Ta ütles enda töö kohta ettevõtete juhatustes, et kui kõik läheb kenasti, saab ta ka tasu. Mida tähendab "kenasti", küsiti, ning Hollo vastas, et kui kõik on aus ja ei teki probleeme.

RENALDO INVEST

2010. aasta 11. juunil kanti äriregistrisse ettevõte AutoHills, millest 50% kuulus Autorollole ja 50% Kiili Autovedudele. Autorollole tütarfirma asutamise ja varade tütarfirmasse viimisega tegeles Siim Roode.

17. juunil sõlmisid Autorollo esindaja Väino Pentus ning Renaldo Invest OÜ esindaja Martin Sillandi Tallinnas notaris pandilepingu. Lepingu kohaselt pantis Autorollo võlakohustuse täitmise tagamiseks osaluse AutoHillsis Renaldo Investile.

22. novembril ehk viis kuud pärast tütarfirma asutamist jäi Autorollo oma osalusest AutoHillsis ilma, osalus läks Renaldo Investi omandusse. Selle ettevõttega olid seotud Argo Hollo ja Martin Sillandi. Näiteks oli Roode, Hollo ja Sillandi varasem ühine kokkupuutepunkt ärimees Toomas Rüütmann, kelle äridega on seotud olnud kõik kolm.

8. detsembril loovutas Renaldo Invest oma osaluse AutoHillsis kaasomanikuks olnud Kiili Autovedudele. Kiili Autovedude osanik Valjo Liivamägi on kohtus tunnistusi andnud ja suure osa asjaolude kohta ütles ta, et ei mäleta. Loe Liivamäe tunnistuse kohta siit.

TAUST

2011. aasta kevadel kuulutati välja transpordiettevõtte Autorollo pankrot. 2012. aasta lõpus esitas pankrotitoimkonna kontrolli alla liikunud Autorollo ligi 580 000eurose tsiviilhagi keskkonnaministri Keit Pentus-Rosimannuse, Rain Rosimannuse ja advokaat Siim Roode ning Roode osalusega ettevõtete Roode & Partnerid ning MAQS Law Firm Advokaadibüroo vastu. Hageja näeb Rosimannustel ja Roodel süüd Autorollo võlausaldajate kahjustamises ja ettevõttest vara väljaviimises. Kohus vabastas hagist eraisiku pankroti läbimise tõttu ministri isa Väino Pentuse, kellele Autorollo minevikus kuulus. Kohtuprotsess Autorollo asjas algas mullu juunis.

Hetkel kuum