Teenuse pakkumine on osa õppetööst

13. mai 2014, 11:36

Ettevõtjad ootavad ametikooli lõpetajailt kõrgel tasemel kutseoskusi. Esmase praktilise kogemuse saamiseks õppetöö käigus on seega hädavajalik, et kool osutab ka tegelikku teenust, kirjutab Tallinna Teeninduskooli direktor Meeli Kaldma.

Tallinna Teeninduskoolis nagu teisteski ametikoolides on õppe-catering õppetöö lahutamatu osa. Me ei tegele mitte põhitegevuse kõrvalt ettevõtlusega, vaid see on osa meie põhitegevusest.

Õigete töövõtete kasutamine on teenindustöös peamine. Peame ettevõtjast oluliselt enam tegelema juhendamise ja tagasiside andmisega. Kutseõppeasutusena teeme kõik selleks, et ettevõtjad leiaksid meie lõpetajate hulgast hästi ettevalmistatud töötajaid. Seda on võimalik aga teha tõelises teenindussituatsioonis, kus õpilane puutub vahetult kokku kliendiga.

Ettevõtjatel pole põhjust karta, et ametikoolides pakutavate teenuste maht kasvaks nii suureks, et see turgu oluliselt mõjutaks. Pakume teenuseid siiski vaid oma õppekava raames ja meil pole vajadust tegevust laiendada rohkem, kui õppe-eesmärgid ette näevad.

Näiteks sel õppeaastal peame toitlustusteeninduse praktika käigus juhendama umbes 500 õpilase 16 000 töötundi. Enamik on kokaõpilased, sest paraku on just kelneri eriala viimasel ajal üks ebapopulaarsemaid. Peamiselt teenindame oma õpperestoranis ja kooli ruumides, sest nii on seda lihtsam integreerida tunniplaani. Viimased kelneri õpperühmad oleme koolitanud töökohapõhiselt, s.t käsikäes ettevõtjatega.

Osaleme ka vähempakkumistel ja mitte alati ei ole meie pakkumine kõige soodsam. Meie hinnas on arvestatud kõik komponendid: teenindajate palk, toidu jm tarvikute omahind, seadmete amortisatsioon, kommunaal- jt üldkulud protsentuaalselt, mööbli jm kulumid. Seepärast ei saa nõustuda etteheitega, et riik katab teenust osutavate ametikoolide tegevuskulusid. Peame selle üle eraldi arvestust ja kui tegevus osutub kahjumlikuks, siis me seda ette ei võta.

Tean, et ka ettevõtjatel on oma head koostööpartnerid, kellele tehakse soodustusi ja müüakse mõnd toodet omahinnaga. Nii teeme ka meie mõnikord, et oma kliente hoida.

Õpilastele teenuste osutamise eest tasu ei maksta, kuid saadud tulu suuname tagasi õppekuludeks. Riigieelarvelistest vahenditest ei suuda me juba aastaid maksta erinevate kutsevõistluste ettevalmistuse, osavõtu jt kulusid; samuti õpilasürituste, õppeekskursioonide jms eest. Sinna see raha lähebki.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    13. May 2014, 11:37
    Otsi:

    Ava täpsem otsing