Rainer Saad • 11. november 2014 kell 9:49

Jeen langes 7 aasta põhja

Jaapani börs  Foto: Bloomberg

Jeen langes täna dollari suhtes 7 aasta madalaima tasemeni, kuna Jaapani peaminister Shinzo Abe võib viivitada järgmise käibemaksu tõstmisega.

Dollar tõusis jeeni suhtes ligi 1 protsent, 116,10 jeenini, mis on kõrgeim pärast 2007. aasta sügist. „See näitab, et valitsus alahindas esimese käibemaksu tõstmise negatiivseid mõjusid ning nüüd on uuesti üle vaadatud praeguse Abenomicsi poliitika. See annab jeenile veel ühe negatiivse põhjuse nõrgenemiseks,” ütles MarketWatchile ADS Securitiesi peastrateeg Nour Al-Hammoury.

Jeeni nõrgenemise tõttu tõusid Jaapani aktsiad täna 2 protsenti, 17 124,11 punktini, mis on seitsme aasta kõrgeim tase. Tõusu põhjuseks oli ka Jaapani keskpank, mis ostis eile pärast turgude sulgemist 38 miljardi jeeni väärtuses börsil kaubeldavaid fonde (ETF).

Detsembris on tähtaeg, mil Jaapani valitsus peab otsustama, kas tõsta käibemaksu 8 protsendilt 10 protsendile. Aprillis tõsteti käibemaksu 5 protsendilt 8 protsendile. Käibemaksu tõusu eesmärgiks on aidata kaasa inflatsiooni suurenemisele.  

 

 

Hetkel kuum