Rainer Saad • 13. november 2014 • 2 min
Jaga lugu:

Valuutaga manipuleerinud pangad said miljarditrahvi

JPMorgan Chase  Foto: Bloomberg

Eile teatasid USA ja Suurbritannia regulaatorid, et viis suurt panka peavad valuutaturu manipuleerimise eest maksma trahvi kogusummas 3,4 miljardit dollarit. Avalikkuse ette jõudis ka valuutakauplejate omavaheline vestlus.

USA regulaator CFTC avalikustas, mida arutasid omavahel erinevate pankade valuutakauplejad ja kuidas nad omavahel tehinguid kokku leppisid.

Vestlustes pole avalikustatud pankade ega kauplejate nimesid, ainult nende erasõnumid.

Näiteks ühes vestluses arutasid kahe panga kauplejad seda, et panustavad koos USA dollari langusele Briti naela suhtes. Pärast tehingut õnnitlesid mõlemad kauplejad üksteist. „Hurraa, suurepärane meeskonnatöö,” ütles panga W kaupleja. „Hästi tehtud semu,” kiitis panga U kaupleja vastu.

Ka teiste tehingute puhul, kus tehti koostööd, rõõmustati pärast koos. „Toimis suurepäraselt,” ütles panga U kaupleja pärast üht järjekordset tehingut.

Kahe teise panga kauplejad leppisid samuti tehingutes kokku. „Ma eelistaks jõud ühendada,” ütles panga W kaupleja. „Suurepärane,” vastas panga Y kaupleja.

Erinevate pankade kauplejad leppisid kokku valuutade ostmises enne hindade fikseerimist ja enne, kui nende kliendid valuutasid ostsid. Nii teeniti kiireid kasumeid.  

Aasta kestnud juurdluse tulemusena peavad viis suurt panka maksma Suurbritannia ja USA regulaatoritele kokku 3,4 miljardit dollarit seoses valuutaturul asetleidnud manipuleerimise juhtumitega. Need viis panka on Citibank, HSBC, JPMorgan Chase, RBS ja UBS. Peamised süüdistused puudutasid teiste pankade abistamist manipuleerimises ning sellest tingitud ebaausa kasu saamist valuutaturul.

„Turg toimib ainult siis, kui inimestel on kindlus, et ei manipuleerita,” ütles USA regulaatori CFTC esindaja Aita Goelman CNBC-le.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt