Fredy-Edwin Esse • 25. november 2014 kell 11:30

Kehvad prognoosid on hea märk investorile

Esimesed investeerimisstrateegide uue aasta prognoosid on pessimistlikud.  Foto: Bloomberg

Tasahaaval on 2014. aasta saamas ajalooks ning investeerimisstrateegid avalikustamas esimesi tuleva aasta prognoose. Esialgsed numbrid midagi head ei näita, kuid see võib olla just positiivne märk.

Suur osa varajastest prognoosijatest ennustab USA aktsiaturgudele tuleval aastal alla 5% tõusu, mis tähendaks tõeks osutudes investoritele üpris kehva aastat. Võrdluseks, tänavu on Ühendriikide peamine aktsiaindeks S&P 500 rallinud 11,6% ning ajalooline keskmine jääb 7% juurde.

Mõistlikud ootused ja investeeringud 

Ometi võib pessimism tuleviku suhtes olla just hea uudis, sest seda võib võtta märgina, et investorid pole muutunud hoolimatult optimistlikuks, mis 2000. ja 2008. aastal viisid turgude kokkuvarisemiseni.

"Kui inimeste ootused on mõistlikud, siis on väiksem tõenäosus, et nad teevad ebamõistlikke investeeringuid," kommenteeris Wall Street Journalile Bernstein Global Wealth Managementi investeerimisjuht Seth Masters, kes prognoosib S&P 500 järgmise aasta tõusuks 5%.

Ta on ettevaatlik, sest aktsiad on kolmekordistunud alates 2009. aastast. Sõltuvalt kasumite arvestamisest on S&P 500 tagasivaatav hinna-kasumi suhe (P/E) 17-19, mis on oluliselt kõrgem võrreldes ajaloolise 15-16 suhtega.

Osa investoreid õigustab kõrget P/E suhet erakordselt madalate intressimäärade ja inflatsiooniga. Siit on aga suhtarvul raske edasi tõusta, ilma et ei jätaks märki liigsest kallidusest. Seetõttu prognoosivad paljud strateegid, et aktsiad võivad jätkata tõusu kasumite kasvu tempos, et P/E suhe püsiks samal tasemel.

Tegu on kahtlemata tasakaaluka vaatega, mis ülearuse optimismi tingimustes turgudel end ei ilmuta. Seega fakt, et inimesed mõtlevad tulevikule kaalutletult, on positiivne märk.

Viited tõusu jätkumisele 

Bank of America Merrill Lynchi aktsiastrateeg Savita Subramanian jälgib Wall Streeti aktsiasoovitusi, et paika panna, kui palju turg n-ö vahutab. Mida erutunumad on strateegid, seda halvem väljavaade aktsiatele. Oma mudelis jälgib ta strateegide soovitusi klientidele, kui palju varast hoida aktsiates, ja aktsiate tõusu prognoose. Intervjuus MarketWatchile ütles ta, et kõigist tema mudelitest on see eriti usaldusväärne. Tema sõnul viitavad praegused strateegide soovitused, et aktsiad jätkavad tõusu.

Birinyi Associatesi andmeil on praeguseks vaid neli strateegi avaldanud enda ametliku 2015. aasta prognoosi, kus näevad keskmiselt vaid 4,8% tõusu. Teisalt on strateegid olnud viimastel aastatel suhteliselt pessimistlikud ja tulemus on olnud risti vastupidine. Aasta tagasi prognoosisid strateegid keskmiselt 5,8% tõusu selleks aastaks. 2012 ja 2013 oodati S&P 500 tõusuks vaid 3%, kuigi indeks rallis mõlemal aastal kahekohalise protsendi jagu. See aga ei garanteeri veel tõusu järgmiseks aastaks.

Lisaks sellele, et aktsiad ei ole odavad, tuleb investoritel seista silmitsi kahe suure probleemiga: oodatav tõus Föderaalreservi baasintressimäärades ning majanduslik ebakindlus Euroopas, Hiinas ja Jaapanis.

Kindlustunne aegade tipus 

Üks pessimiste on Goldman Sachsi USA aktsiastrateeg David Kostin, kes eelmine nädal avalikustatud analüüsis prognoosis, et S&P 500 lõpetab järgmise aasta 2100 punkti juures ehk ligi 2% kõrgemal praegusest tasemest. Aasta keskpaigaks võib indeks tõusta 2150 punkti peale, kuid aasta keskel võib Fedi intressimäärade tõus tuua kaasa languse.

Kostin toob välja, et indeksi mediaanaktsia kaupleb praegu 17kordsel tasemel 12 kuu prognoositavast kasumist. Alates 1976. aastast on ettevaatav P/E olnud vaid paaril juhul kõrgem ning keskmiselt on suhtarv olnud 12,6. "Me oleme õiglase hinnavahemiku ülemises otsas," kirjutas Kostin.

Lisaks arvab strateeg, et investoritel saab olema raske harjuda Fedi kõrgemate intressimääradega. Tema arvutuste kohaselt, kui Fed tõstis määrasid viimasel kolmel korral (1994, 1999 ja 2004), siis esimesele tõstmisele järgnenud kolme kuuga kukkusid aktsiad keskmiselt 4%. Seejärel näitasid aktsiad tagasihoidlikku tõusu ning P/E suhtarvud kahanesid.

Aktsiaturgudel paistab sageli puuduvat igasugune loogika. Seda ka praegu, kus paistab kehtivat teatav tagurpidi psühholoogia. Positiivse poole pealt võib vähemalt rahul olla, et kuigi investorite kindlustunne on tõusnud aastate kõrgeimale tasemele, suudavad turuosalised üldjuhul hoida pea selge. Praeguses olukorras oleks minagi palju murelikum, kui kõik investorid ühte sammu marssides laulaksid aktsiatele kiidulaulu. Ometi on tegu alles esimeste prognoosidega ja jääme ootama ülejäänuid.

Hetkel kuum