Raido Neemre • 27. november 2014 kell 17:33

Draghi: Euroopa seisab silmitsi kolme suure majandusriskiga

Mario Draghi  Foto: Bloomberg

Euroopa majanduskasv seisab silmitsi kolme riskiga: töötus, vähene produktiivsus ja strukturaalsete reformide vähesus, arvab Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi.

Soome parlamendile esitatud kõnes möönis Draghi, et euroala majanduslik väljavaade on ümbritsetud mitmete riskidega.

Draghi sõnul aeglustab eurotsooni paranemist kõrge töötusemäär, suur kasutamata võimsusemaht, vajadus bilanssi korrigeerida ning inflatsiooni äärmiselt madal tase. 

“Enamus institutsioone on Euroopa majandusprognoose alandatud. Me eeldame siiski tagasihoidlikku kasvu järgmistel aastatel; see peaks peegeldama meie rahanduspoliitika meetmeid ning pidevat finantstingimuste parandamist, struktuurseid reforme ja eelarve konsolideerimist,” sõnas ta.

Tema kommentaarid tulid ajal, mil käivad spekulatsioonid selle üle, kas Euroopa Keskpank kavatseb rakendada USA-stiilis programmi, paisates ringlusesse enam raha, mis stimuleeriks eurotsooni majandust, kergitaks inflatsiooni ja suurendaks tarbijate kindlustunnet.

Eurotsooni SKP kasvas kolmandas kvartalis 0,2%, selgub Eurostati andmetest; Saksamaa majandus, mis on eurotsooni 18-liikmest suurima majandusega, kasvas aga vaid 0,1%. 

Eurotsooni inflatsioon aga oli oktoobris 0,4% ning Draghi sõnul jääb see oma praegusele madalal tasemele ka järgnevatel kuudel; inflatsioon hakkab tema sõnul tasapisi taas tõusma aastatel 2015 ja 2016.

Hetkel kuum