Raido Neemre • 2 detsember 2014

Ekspert: kukkuvad naftahinnad muudavad Putini veelgi ohtlikumaks

Vladimir Putin  Foto: Bloomberg

“Venemaa presidenti Vladimir Putinit surutakse langevate naftahindadega üha sügavamale nurka, jättes talle võimaluseks vaid jätkata oma agressiooni Ukrainas ning vastasseisu Läänega,” sõnas Eurasia Group president Ian Bremmer CNBC-le.

Tema sõnul on Putini jaoks taganemine täiesti mõeldamatu, kuna Ukraina kontrolli all hoidmine on tema populaarsuse allikas. “Sellest sõltub praegu tema liidripositsioon ning alistumine õõnestaks tema võimu,” lisas ta. 

Venemaa valuuta ja majandus kukuvad koos naftahindadega; nafta on riigi peamine ekspordi- ja tuluartikkel. Eile tegi rubla suurima kukkumise alates 1998. aastast ning tundub, et Venemaa majandus kukub järgmisel aastal langusesse.

“Ma arvan, et odavamad naftahinnad pigistavad teda veelgi tugevamini, surudes ta veelgi enam nurka. Ta tunneb, et ta peab vastukaaluks üha enam võitlema,” hoiatas Bremmer.

Tänu Putini agressioonile Ukrainas on Venemaa sunnitud tõenäoliselt loobuma ka maagaasi torust Euroopasse.

Bremmer aga ennustas, et Putini ja Venemaa tõelised probleemid võivad kohale jõuda alles paari aasta pärast.

“Kui Putin tõesti laseb majandusel nii alla minna, et see võib potentsiaalselt muuta riigi ebastabiilseks, siis võib ta 2018. aasta valimised kaotada,” usub ta. Ta ei usu aga, et nafta hinnad jäävadki nii madalaks ning seda eelkõige Liibüa üha laienevale konfliktile ja võimalikele Iraani vastastele sanktsioonidele.

Hetkel kuum