Teadlased on loonud testi, mis paljastab Alzheimeri ohu

12. detsember 2014, 21:09
Vanurid
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20141212/BORS/141219871/AR/0/AR-141219871.jpg

Sellel aastal avalikustas teadlaste meeskond veretestid, mille abil saab Alzheimeri diagnoosida juba enne sümptomite esinemist; test osutus 100% usaldusväärseks juba 10 aastat enne esimeste sümptomite esinemist, vahendab Bloomberg.

Kuigi testid aitavad ravimifirmadel tõenäoliselt paremaid ravimeid välja töötada, loovad testid ka personaalsed ja eetilised dilemmad patsientide jaoks, kes peavad elama teadmisega, et haigestuvad Alzheimerisse. 

Biogeneetiku ja DePauli ülikooli terviseteaduste teaduskonna juhi Craig Klugmani sõnul võib varane teadmine peatsest mälukaotusest ja dementsusest viia mõned patsiendid kõrgendatud enesetapu riski alla või panna nad suures ahastusesvaleravi saama, mis mõjub nende tervisele veelgi halvemini.

“Hirmus elamine muudab inimese elu ja elamisharjumusi,” sõnas Klugman, lisades, et tema isiklikult ei soovitaks inimestel antud veretesti teha.

Seni on see küsimus, mis eksisteerib vaid teoorias. Uurijad on testides kasutanud 10 aastat tagasi võetud vereproove, analüüsides nende molekulaarseid signaale indentifitseerimaks seda, millistel patsientidel on arenenud Alzheimeri tõbi. Kasutatud ei ole nö värskeid vereproove tuleviku diagnoosiks. 

Ka Londoni Kings College’i ja USA NIA instituudi teadlased on sarnased testid välja töötanud.

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. December 2014, 21:09

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing