Juhan Lang • 29. detsember 2014
Jaga lugu:

Goldman Sachsi kliente ähvardab hiigelkaotus

Banco Espirito Santo Lissabonis.
Banco Espirito Santo Lissabonis.  Foto: Bloomberg

Goldman Sachs Group ja mitmed selle kliendid võivad kaotada sadu miljoneid dollareid, mis laenati Portugali pangale Banco Espirito Santo vaid mõned nädalad enne seda, kui hiigelkahjumist teatanud laenuandja augustis kokku varises.

Nimelt teatas Portugali keskpank, et ettevõtte päästmiseks loodud „hea pank“ Novo Banco nõudeid ei täida. Novo Banco teatel kinnitasid keskpanga esindajad läinud nädalal, et pank ei pea tagasi maksma 835 miljonit eurot, mis see võlgneb Oak Finance Luxembourgile.

Selle asemel jääb laen „halva panga“ kohustuseks, mis tegutseb edasi Banco Espirito Santo nime all ja mille hallata jäid halvad varad. Oak Finance'i loonud Goldman Sachsi teatel plaanitakse jätkata kõigi asjakohaste õiguskaitsevahenditega.

Kui probleemid raskustes Portugali panga üle suvel ilmsiks tulid, andis Oak Finance Banco Espirito Santole 835 miljoni dollari eest nelja-aastase tähtajaga laenu ja emiteeris juuli alguses võlakirjad. Laen oli ette nähtud naftatöötlemistehase projektile Venezuelas, mida pank oli nõus varem finantseerima.

Kui Novo Banco 3. augustil panga halvast osast eraldati, läks sellega kaasa ka Oak Finance'i laen ja samal kuul kinnitasid Goldman Sachsi kõneisiku teatel kirjalikult nii Portugali keskpank kui Novo Banco. Just sellele infole tuginedes andis ka reitinguagentuur Moodys Oak Finance'i võlakirjadele B3 reitingu.

Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt